Arama sonuçları

‘Kaplan Annelik’ yerine ‘Kasmadan Annelik’ geliyor

‘Kaplan Annelik’ yerine ‘Kasmadan Annelik’ geliyor

‘Kaplan Annelik’ yerine ‘Kasmadan Annelik’ geliyor. ABD’deki Çinli annelerin başlattığı zorlayıcı “Kaplan Annelik” akımına “Kasmadan Annelik” akımı geliyor. Oğlum-kızım dişlerini fırçala”, “Oğlum-kızım dedeni ara”, “Oğlum-kızım çantanı boşalt”, “Oğlum-kızım ödevini bitir”, “Oğlum-kızım marketten süt al.”

İşte sürekli bu tür direktiflerle belirlenen anne-çocuk ilişkisinin çocukları çok da mutlu etmediği görüldü. Çocuklarını birer proje gibi gören, onları zorlayan bu model, Amerika’daki Çinli annelerin başlattığı “Kaplan Annelik” akımı olarak tanımlanıyor.

‘KAPLAN ANNELİK’ YERİNE ‘KASMADAN ANNELİK’ GELİYOR

Tara Kitap’tan çıkan “Kasmadan Annelik” kitabının yazarı Daisy Waugh ise bu akımın yerine “Kasmadan Annelik” akımını öneriyor. Waugh, “Kasmayın ve anneliğin keyfini çıkarın” diyor.

“Kasmadan Annelik” kitabı bebeklikten okul dönemine kadar suçluluk duymadan, saçını süpürge etmeden, anneliğin keyfini çıkararak, yetersiz hissetmeden annelik yapmanın detaylarını anlatıyor. Yazar Waugh, “Annelik çok kasmadığınızda arada topalladığınız, biraz zor ancak keyifli ve kendiniz olduğunuz sürece tadını çıkarabileceğiniz doğal bir süreç” diyor.

ŞEHİR DIŞINDA BİR YAŞAM

Londralı üç çocuk annesi Daisy Waugh, daha rahat bir yaşam hayaliyle İngiltere’nin şehir merkezinden taşınıyor. Bahçeli bir ev hayali ve rahat bir hayat amacıyla taşınan Waugh taşındıktan bir süre sonra çocuklarının teknolojik aletlerle şehir hayatını yaşama devam ettiğini ve kendine ayırdığı vaktin azaldığını fark ettiğinde ise geride bıraktığı hayata dönme kararı alıyor.

SAÇINI SÜPÜRGE EDEN ANNE SENDROMU

Kendi içgüdüsel, hassas, tembel ama sevgi dolu yöntemlerimize bırakıldığında çok eğlenceli bir halde çözebileceğimiz konular hakkında sürekli yapılan yorumlardan, talep edilmemiş, uygulaması olmayan, suçluluk duygusuna neden olan tavsiyelerden bıkmış anneleri her koşulda savunan akım; geri giden ve sıkışmış “iyi anne” prototipini ise doğru bulmuyor.

Özellikle son zamanda hamilelik döneminde ufak kusurlar canavarca işlenmiş bir suç olarak görünüyor. Hatta o kadar büyük bir suç olarak görünüyor ki diğer insanlar yanınıza gelip sizi bunun için azarlama hakkını kendilerinde görüyor. Waugh, bu tür davranışlardan bıkıp “Kasmadan Annelik” akımını başlatıyor.

ÇOCUKLARINIZ MESAİNİZ OLMASIN!

Her şeyden önce meşgul annelere has bir durum olan “Ben zamanı!”nın bütün günlerini koşturarak, endişelenerek geçiren ve arada sırada kendileri için bir şeyler yapmak veya çocukları okula bıraktıktan sonra bir kafede oturup kahve sipariş eden anneler için.

Waugh, kitapta sabahtan akşama kadar çocuklarını düşünüp hatta onların organik beslenmesi için bile ekstra çabalayan annelere “Çocuklarınız mesainiz olmasın” diyor ve anneliğin keyfini çıkartmalarının gerekliliğini vurguluyor. Çocukları uyuduktan sonra mesaisi bitmiş gibi hissetmemek gerektiğini belirten Waugh çocukları  keyif haline dönüştürmenin hikayesini anlatıyor.

 

13-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş