Arama sonuçları

Karma eğitim yok: Kız-erkek ayrı sınıflarda

Karma eğitim yok: Kız-erkek ayrı sınıflarda

Karma eğitim yok: Kız-erkek ayrı sınıflarda.İzmir’deki bir okulda karma eğitimin kaldırıldığı resmi yazışmaya yansıdı. Buca’daki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu yönetimi, kendilerinden etkinlik için kullanılmayan boş derslikleri isteyen Kozağaç Ortaokulu’na yazdığı yazıda şöyle dedi:

KARMA EĞİTİM YOK: KIZ-ERKEK AYRI SINIFLARDA

“Belirtilen saatlerde kullanmadığımız dersliklerin bulunduğu katta 3 kız sınıfımızın bulunmasından dolayı karma eğitime uygun olmadığı görülmüştür.” Cumhuriyet'ten Hakan Dirik'in haberine göre öğrenci velileri ve eğitimciler, karma eğitimin kaldırıldığının resmi yazışmayla itiraf edildiğini kaydederek uygulamaya tepki gösterdi.

Binası eski ve yetersiz kalan, bu nedenle yerine yenisi planlanan Buca Kozağaç Ortaokulu, eğitim öğretim faaliyetlerine yakındaki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu binasında sürdürüyor. Burada sabahları 300 imam hatip öğrencisi, öğleden sonra ise 900 öğrencisiyle Kozağaç öğrencileri eğitim görüyor.

OKULUN BOŞ DERSLİKLERİNİ İSTEYİNCE

Kozağaç Ortaokulu yönetimi, sabah saatlerinde egzersiz çalışması için okuldaki boş dersliklerin tahsisini istedi. Bu isteğe, Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Müdiresi Müjgan Mutlu tarafından 28 Eylül tarihinde verilen yanıtta şöyle denildi:

“Ders dışı egzersiz çalışmalarının yürütülmesi için 11.00-13.30 saatleri arasında kullanmadığımız dersliklerin kullanımıyla ilgili talebiniz incelenmiş olup, belirtilen saatlerde kullanmadığımız dersliklerin bulunduğu katta 3 kız sınıfımızın bulunmasından dolayı karma eğitime uygun olmadığı görülmüştür.”

VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Öğrenci Veli Derneği Genel Başkanı İlknur Kaya Bahadır, okul müdürünün “Öğrenciler karma eğitim görüyor” iddiasında bulunduğunu, ancak fiili olarak bu sistemin ortadan kaldırıldığını tespit ettiklerini belirtti. Öğrencilerin cinsiyete göre ayrı dersliklerde eğitim gördüğünü, yalnızca bahçede ortak alanı kullandıklarını kaydetti.

KARMA EĞİTİM FİİLEN KALDIRILIYOR

Eğitim Sen  Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, şunları söyledi: “Bu sistemde en büyük hak ihlali aynı zamanda imam hatip ortaokulları ve liselerinde okuyan öğrencilere yapılmakta, gerici eğitim politikaları müfredat, zorunlu mescit, zorunlu-seçmeli din dersleri, karma eğitimin fiilen kaldırılması politikaları ile de tüm öğrencilerimizin haklarına ve geleceklerine el konulmaktadır.”

 

04-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin