Arama sonuçları

Karne uyarısı ve tatil önerileri

Karne uyarısı ve tatil önerileri

Karne uyarısı ve tatil önerileri. 2018-2019 öğretim yılı 18 Ocak Cuma günü son buluyor. Uzmanlar aileleri karne konusunda uyarırken, yarıyıl tatilinin de verimli geçmesi için önerilerde bulunuyor.

Doğa Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Sibel İzgiman, önce velileri karne konusunda uyarıyor. Öğrencinin derslerine karşı gösterdiği çabanın takdir edilmesi gerektiğine değinen İzgiman şunları söylüyor:

İlkokulun ilk üç yılında aileler çocuğu motive ederek öğrenme heyecanına katkı sağlamalı ve bu heyecanı devam ettirmelidir. İlkokul 4. sınıftan itibaren ortaokul yılları boyunca çocuğun karnesi ailesiyle birlikte değerlendirilmelidir. Sevdiği dersler ve öğrenmekten en çok keyif aldığı konular, sorumluluk duygusu ve ders çalışma becerileriyle birlikte karne notları konuşulmalıdır. Okul yaşantısıyla ilgili kararlar birlikte alınmalıdır. Lise öğrencileri karneleriyle ilgili değerlendirme yapmalı, aileler çatışma ortamı yaratmadan çocuklarıyla bir yetişkin gibi karne ile ilgili konuşabilmeli.”

BAŞARISINI NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

İzgiman, öğrencinin ders başarısının yanı sıra sosyal ve duygusal becerilerinin de aşağıdaki sorularla değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor:

İLKOKUL DÖNEMİNDE: KENDİNİ İFADE VE PAYLAŞIM ÖNEMLİ

‘Kendini ifade ediyor mu?’, ‘Okulda ihtiyaç duyduğunda yardım istiyor mu?’, ‘Yardım istemekten çekiniyor mu?’, ‘Kendi duygularını tanıyor ve ifade edebiliyor mu?’, “Arkadaşlarıyla paylaşımda bulunuyor mu?’, ‘Bir grubun üyesi mi?’, ‘Çatışma çözme becerilerini geliştirebildi mi?’ gibi sorularla anasınıfı ve ilkokulun ilk yıllarındaki sosyal ve duygusal becerileri değerlendirilmelidir.

ORTAOKUL DÖNEMİNDE: SORUMLULUK ALABİLİYOR MU?

 ‘Öğrendiklerinin sorumluluğunu alıyor mu?’, ‘Öğretmenlerin verdiği görev ve ödevleri takip edebiliyor mu?’, ‘Bir grupta yer alıyor mu?’, ‘Arkadaşlarıyla çatışma yaşadığında çözebiliyor mu?’, ‘Öfkesini yönetebiliyor mu?’, ‘Kendini doğru kelimelerle ifade edebiliyor mu?’, ‘Yaratıcılığını kullanabiliyor mu?’, ‘Kritik düşünme becerilerine sahip mi?’ gibi sosyal ve duygusal beceriler değerlendirilmelidir.

LİSE DÖNEMİNDE: SOSYAL VE DUYGUSAL BECERİLER

‘Kendi ilgi ve yeteneklerini fark ediyor mu?’, ‘Başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı gösteriyor mu?’, ‘Topluluk önünde sunum yapabiliyor mu?’, ‘Öz değerlendirme yapabiliyor mu?’, ‘Farklı durumlarda esnek ve yapıcı olma kapasitesi gelişti mi?’ gibi sorularla gencin sosyal ve duygusal becerileri değerlendirilmelidir.

ARA TATİL PLANI NASIL YAPILMALI?

İzgeman, ilkokul ve okul öncesi kademedeki öğrenciler için ara tatildeki en önemli hedefler arasında, çocukla birlikte kaliteli zaman geçirmek, tatili birlikte planlamak, öğrenme enerjisini yükseltecek yeni fırsatlar sunmak ve dinlenmenin yer aldığına değindi. İzgiman şöyle konuştu:

Çocuklar planlı ve programlı bir şekilde geçirilen tatillerden daha fazla doyum alıyor. Planlama yaparken çocuğa alternatifler sunmak ve yapılan etkinliğin ona ne kazandıracağını anlatmak önem taşıyor. Kalem kağıt içeren aktivitelerden çok, etkin öğrenmeyi sağlayacak, çocuğun daha aktif olduğu etkinlikler motivasyonu artırıyor.”

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNDE NELER ÖNEMLİ?

Ortaokul ve lise öğrencilerinin en doğru ara tatili geçirmesi için; sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlere zaman ayırmanın önemine değinen İzgiman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni insanlarla tanışmak ve yeni yerler görmek; tercihlerini de göz önünde bulundurarak çocuğu kayak, paten gibi kış sporlarına ya da bowling, basketbol, yüzme gibi kapalı alanda yapılabilecek spor dallarına yönlendirmek gerekiyor. Ara tatilde, geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzenlerle bir arada düzenlenecek aile organizasyonlarında bir arada olmak aile bağlarının pekiştirilmesi için önem taşıyor.”

KİTAP OKUMAYI TATİLDEN ÇIKARMAYIN

Kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır. Çocuğunuzla birlikte kitapçıları dolaşıp, keyif alacağı konularla ilgili kitaplar seçmek, okuma alışkanlığını destekler. Bu etkinlikte onu desteklemek için okuduğu kitabı anlatmasını istemeniz ya da o yüksek sesle okurken dinlemeniz, paylaşım duygusunu geliştirir.

TATİL BİTERKEN NE YAPMALI?

Tatilin son günlerine yaklaşan öğrencinin okula yeniden adaptasyonu zor olabilir. Tatilin son haftasında çocuğun yemek ve uyku düzeninin okul saatine uygun olarak ayarlanması önem taşır. Özellikle okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin okula uyumunu kolaylaştırmak için çantasını ve kıyafetlerini hazırlamasına yardım edin. Kitap ve defterlerini birlikte kontrol edin. Ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler ise, sorumluluklarının bilincinde hareket ederek hazırlıklarını tamamlamalı, yeni döneme hazırlanmalıdır.

17-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş