Arama sonuçları

Karneler alındı tatil başladı

Karneler alındı tatil başladı

2015-2016 eğitim öğretim yılı karnelerin verilmesiyle son buldu. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci yarın karnelerini alarak,  yaz tatiline girdi. Bu okullarda görev yapan 1 milyon öğretmen için tatil başladı. Öğrenciler ve veliler bu sene de karne sonuçlarını e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden gördü.

2016-2017 eğitim öğretim yılı ise 19 Eylül 2016´da başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak 2017-3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönem ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.

SIRADA SINAVLAR VAR

Öte yandan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde 5 oturumda gerçekleştirilecek. Adaylar üniversiteye girebilmek için ter dökecek. LYS-4 18 Haziran Cumartesi; LYS-1 19 Haziran Pazar; LYS-2 ve LYS-5 25 Haziran Cumartesi ve LYS-3 26 Haziran Pazar gerçekleştirilecek.

UZMANLAR KARNE İÇİN UYARIYOR
Uzmanlar eğitimin yaz aylarında da devam etmesi görüşünde ve düşük not içeren karnelerin krize dönüşmemesi için uyarıyor.
 “Sadece çocuğunuzun karnesine bakarak ceza veren ebeveynlerden olmayın” diyen Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, “Yalancılığa teşvik edilerek karnesinde oynamalar yapan ya da ailesinden korkup intihara giden öğrencilerin üzücü öykülerine tanık olabiliyoruz. Bunların önüne geçmek için çocuğunuzla sağlıklı iletişim halinde olun” uyarısında bulundu. İşte ailelere öneriler:

BAŞARI SADECE YÜKSEK NOT DEMEK DEĞİL: Bazı öğrenciler bütün yıl çalışıp iyi notlar almanın rahatlığıyla tatili dört gözle beklerken bazıları içinse düşük notların aileye bildirilmesi sıkıntı kaynağı olabiliyor. Çocuklar maalesef anne babalarından gelecek tepkileri kestiremeyip cezalardan ürküp hatalı ve üzücü yollara başvurabiliyor. Karnesinde oynamalar yapan ya da ailesinden korkup intihara giden öğrencilerin öykülere tanık oluyoruz. Bütün bu kötü olayların önüne geçebilmek için ebeveynler sadece notlara odaklanmak yerine, genel olarak çocuklarının gelişimini, öğrenmesini ve yaratıcılığını takip edip onları desteklemeli. Sadece yılsonunda karneye bakıp öğüt ya da ceza veren ebeveynlerden ziyade, yıl içinde çocuğuyla iletişim içinde olan ve onun ihtiyaçlarına yanıt veren ebeveynlerden olmaya özen gösterilmeli.

OKUL BAŞARISI KİŞİLİĞİYLE İLGİLİ DEĞİL: Okul başarısının çocuğunuzun kişiliğiyle alakalı olmadığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Jagtap, “Akıllı, zeki olmanın övüldüğü aileler ile çalışkan ve azimli olmanın övüldüğü ailelerin çocuklarını karşılaştıran birçok araştırma, uzun vadede azim ve hedefleri için elinden gelen her çabayı göstermesi teşvik edilen çocukların çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Öyleyse çocuğunuzu ‘zehir gibi zeki’ olmak değil ‘çalışkan’ olmayı ön plana çıkararak eğitmelisiniz” dedi.

AİLELER DESTEK OLMALI
Karnedeki düşük notların çeşitli sebeplerinin olabileceğini belirten Elif Durgel Jagtap, yapılabilecekleri şöyle sıraladı:
“Karnedeki düşük notların çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin, çocuktan kaynaklanan görme, duyma gibi fiziksel ya da dikkat becerilerinde bir problemin yansıması olabilir. Aynı şekilde, okulun özellikleri de çocuğun notlarını etkileyebilir. Öğretmenle ya da arkadaşlarla yaşanabilecek sorunlar, son yıllarda ön plana çıkan akran zorbalığına maruz kalmak gibi. Yine çevresel ve ailevi nedenlerin de irdelenmesi gerekir. Çocuğun ihtiyaçlarına kayıtsız bir anne baba, ailenin maddi-manevi sorunları, boşanma ya da vefat gibi olaylar da çocuğun okulla ilişkisini etkiler. Düşük not getirmek çocuğunuzun da canını sıkmıştır. Bu yüzden ona destek vermelisiniz. Aileler çocuklarıyla birlikte oturup neden düşük notlar geldiğine dair tartışmalar yapmalı. Çocuklarına notlarını nasıl iyileştireceklerine dair plan yapma, çözüm üretme fırsatı tanımalı. Böylece çocuklar da derse çalışma, sınavlara hazırlanma gibi sorumluluklarının farkına varır.”

16-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş