Arama sonuçları

Kaygının azı motive eder, çoğu olumsuz etkiler

Kaygının azı motive eder, çoğu olumsuz etkiler

Sonuçları liselere geçişte kullanılacak TEOG sınavları 26-27 Nisan’da yapılacak.  Moodist Psikiyatri ve Nöroloji uzmanlarından Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu, TEOG sınavının yaklaştığını hatırlatarak "Belli bir miktar kaygı motive edici olmakla birlikte performans artırmaya destek olabilir ancak kaygı miktarı fazla ise olumsuz etkiler ortaya çıkabilmektedir" dedi ve öğrenciler ile ailelerine sınav kaygısını yenmeleri için tavsiyelerde bulundu. İşte Kitapçıoğlu’nun önerileri: 

KRİTİK OLAN DUYULAN KAYGININ MİKTARI:

Sınava sayılı günler kala birçok öğrenci ve öğrenci ailesi kaygı yaşıyor. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki kaygı, yaşamımızın olağan bir parçasıdır. Hepimiz zaman zaman önemli bir olay öncesinde veya olay sırasında kaygı duyabiliriz. Burada hepimiz için kritik olan nokta, duyulan kaygının miktarıdır. Evet, belli bir miktar kaygı motive edici olmakla birlikte performans artırmaya destek olabilir ancak kaygı miktarı gereğinden fazla ise birtakım olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.

MOTİVASYONU VE PERFORMANSI ETKİLİYOR:

Sınav kaygısı aslında bir performans kaygısıdır. Bu performans kaygısı kişinin sınav öncesi çalışma motivasyonunu ve performansını, sınav sırasında ise öğrendiği bilgiyi yeterince yansıtmasını engelliyor.

SINAV KAYGISI BELİRTİLERİ NEDİR?

Sınav kaygısı yaşayan kişiler sıklıkla sınav anında ya da öncesinde kalp atışı hızlanır, terler, midesine ağrı girer ve mide bulantısı yaşar. Kişinin yaşadığı bu fiziksel belirtiler beraberinde heyecan, korku, panik gibi duyguları ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı da kişi sınav öncesinde ders çalışmayı erteleme, sınava girmeme veya sınav anında sınavı yarıda bırakma gibi davranışlar gösterebilir. Burada önemli olan noktalardan biri aile ve çevrenin çocuktan beklentisinin ne olduğudur. 

AİLENİN BEKLENTİSİ KAYGIYI ARTIRIYOR:

Aile ve çevrenin çocuk üzerinde oluşturacağı başarı beklentisi ve çocuğa yansıtacakları kaygı çocuğun var olan performans kaygısını daha çok artıracaktır. Bu nedenle aileler sınav ile ilişkili konuşmalarda dikkatli olmalı ve sınav sonucu ne olursa olsun çocuklarının yanlarında olacaklarını hissettirmeleri gerekir. Çocuklar için ise sınav öncesi kaygı oluşturacak kişi ve ortamlardan uzak durmak, keyif aldığı ve stres attığını düşündüğü aktiviteler ile ilgilenmek iyi gelecektir. Ayrıca sınav öncesi uyku kalitesini etkileyecek ve heyecanı tetikleyecek içecek ve etkinliklerden de kaçınılmalıdır.

HAYATINIZ SADECE BU SINAV VE SONUCUNDAN İBARET DEĞİL:

Alacağınız sonuç, sizin değil sınavın bir değerlendirmesidir. Sizin hayatınız ve ilişkileriniz sadece bu sınav ve sonucundan ibaret değildir. Sınav öncesi veya sınav esnasında duyduğunuz kaygı size rahatsızlık veriyor ise geç kalmadan bir uzmandan yardım almanızı önerir, tüm öğrencilere başarılar dileriz." değerlendirmesini yaptı. 

 

21-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş