Arama sonuçları

Kayıtlar da bitti: Sıra boş kontenjanlara ek yerleştirmede

Kayıtlar da bitti: Sıra boş kontenjanlara ek yerleştirmede

Kayıtlar da bitti: Sıra boş kontenjanlara ek yerleştirmede. Yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler için kayıt süreci bitti. Şimdi yükseköğretim kurumları boş kontenjanlarını bildirecek. Ardından da bu kontenjanlar için ek yerleştirme başlayacak.

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler için kayıt süreci 16-23 Ağustos tarihleri arasında tamamlandı.

KAYITLAR DA BİTTİ: SIRA BOŞ KONTENJANLARA EK YERLEŞTİRMEDE

Bundan sonra yerleştiği halde kayıtlarını yaptırmayanlarla birlikte boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. Ek yerleştirmeye tercih yapmayan ya da tercih yapan ancak yerleşemeyen adaylara ek yerleştirme üniversiteli olma şansı verecek.

 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk merkezi yerleştirmenin ardından yükseköğretim kurumlarında 71 bin 233 boş kontenjan kalmıştı. İşte ek yerleştirme hem bu kontenjanlara hem de yerleşip kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalan kontenjanlara yapılacak.

2019 YKS: EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER KATILABİLİR?

Peki ek yerleştirmeye kimler katılacak?

Ek yerleştirmeye isteyen her aday katılamıyor. Bir yükseköğretim programına yerleşen adayların kayıt yaptırmasalar bile ek yerleştirmeye katılma hakları bulunmuyor. Ancak tercih yapmayan 647 bin 754 aday ile tercih yaptıkları halde yerleşemeyen adaylar ek yerleştirmeye katılabilecek.

 

24-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş