Arama sonuçları

Kendi öğretmenini öğrenci iken alıp, yetiştiriyor

Kendi öğretmenini öğrenci iken alıp, yetiştiriyor

Kendi öğretmenini öğrenci iken alıp, yetiştiriyor. Doğa Koleji kendi bünyesine katacağı öğretmen adaylarını daha üniversite öğrencisi iken “Doğa Teacher Trainee Programme” yani “Doğa Aday Öğretmen Programı” ile alarak, eğitim veriyor. Doğa Koleji, üniversitelerin son sınıflarından seçtiği İngilizce ve sınıf öğretmenliği öğrencilerini, 6 aylık eğitim programıyla yetiştiriyor. İşkur işbirliği ile gerçekleştirilen program ile öğretmen adayları öğrencilikleri sona ererken kendi öğrencilerini yetiştirmeye hazırlanmış oluyor. 

Doğa TT Programı; üniversitelerin sınıf öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği bölümleri 4. sınıflarında öğrenim gören öğretmen adaylarını geleceğin öğretmenleri olarak yetiştirmeyi hedefleyen, istihdam odaklı bir eğitim programıolarak tanımlanıyor. 

Son sınıfta sınıf öğretmenliği ve İngilizce bölümlerindeokuyan öğrenciler bu programa başvuruyor. Ardından da insan kaynakları tarafından yetkinlik değerlendirmesinden geçen öğrenciler bölüm başkanları tarafından da alan yeterliliği mülakatına giriyor. 

Sınıf eğitimi ve uzaktan eğitim süreci devam eden aday öğretmenler, kendileri için belirlenen mentor öğretmen ile derslere giriyor, gözlem yapıyor ve son olarak Doğa Koleji akademik eğitim kadrosu ve üst yönetiminden oluşan  heyet karşısında ders anlatıp,  son sınavlarını veriyor. Eylül’de ders zilinin çalması ile görevlerine başlayacak. 

Doğa Koleji Genel Müdürü Devrim Karaaslanlı, eğitim sektöründe ilk defa hayata geçirilen Doğa TT Programı ile 21. yüzyıl becerilerine uygun olarak yapılandırılmış ve uzun soluklu bir öğretmen yetiştirme programı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. 

DOĞA TT PROGRAMI TÜRKİYE’YE DE YAYILACAK 

Doğa TT Programı bu yıl ilk kez uygulandığı için pilot uygulama sadece İstanbul’da gerçekleşiyor. Program önümüzdeki yıllarda illerde de uygulanacak. Doğa Koleji Türkiye’nin her yerinde bu uygulamayı gerçekleştirmeyi ve kendi öğretmenini yetiştirmeyi hedefliyor.

PROGRAM İŞKUR İŞBİRLİĞİ İLE YAPILIYOR

Program, İşkur işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Aktif iş gücü hizmetleri programı kapsamında İşkur aday öğretmenlere ödeme yapıyor. Bu ödeme, eğitim ya da katılım süresince yol yemek gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik. 

Eğitim programı, “Doğa Liderlik ve Gelişim Akademisi”tarafından akademisyenler ile birlikte hazırlanıyor. Aday öğretmenlere uygulanan programın içeriği ise; sınıf eğitimleri, işbaşı eğitimleri, uzaktan eğitim, mentorluk-tersine mentorluk, sosyal sorumluluk projesi, ölçümleme ve takip, mikro öğretim,işe yerleştirme  adımlarından oluşuyor.

 

 

 

16-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş