Arama sonuçları

Kılıçdaroğlu: Birinci temel sorun bilgisayarsız öğrenciler

Kılıçdaroğlu: Birinci temel sorun bilgisayarsız öğrenciler

Kılıçdaroğlu: Birinci temel sorun bilgisayarsız öğrenciler. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgını nedeniyle eğitimden uzak kalan bir grup üniversite öğrencisiyle bir araya geldiği toplantıda istihdam sorununa değindi. BirGün'ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, “İş bulamıyorsanız doğal olarak niye iş bulamadığınızı sorgulamak zorundasınız. İstihdam alanını büyütmek siyaset kurumunun yapacağı bir iştir” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun video konferans ile bir araya geldiği üniversite öğrencileri, salgını döneminde yaşadıkları sorunları anlattı. Öğrenciler, “Uygulamalı derslerimizde karantinadan dolayı mağdur olduk. Devlet yurtlarına karantinadan gelenler yerleştirildi, eşyaların alınmasına izin verilmedi. Sınav ve canlı derslere ulaşmakta sorun çekiyoruz. Hocalarla direkt iletişim kurulamıyor, hocalar düzenli ders işlemiyor. Eğitim çok yüzeysel geçiyor” dedi.

Öğrencilerin yaşadığı sorunları dinleyen Kılıçdaroğlu, iktidarı eleştirdi, bu dönemde atılması gereken adımları anlattı. Öğrenciler için en temel sorunun bilgisayar ve internet sorunu olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, görüşmede şunları söyledi:

“Birinci temel sorunu interneti, tableti veya bilgisayarı olmayan öğrencilerdir. Bu öğrencilerin eğitim sisteminin dışında kalmaları gibi bir sonuçla karşılaşmaları acı. YÖK, buna ‘dondurun öğrenciliğinizi ve daha sonra gelir devam edersiniz’ diye bir çare bulmuş. Normalde sosyal devletin bu insanlara gelir sağlaması lazım.İş bulamıyorsanız doğal olarak niye iş bulamadığınızı sorgulamak zorundasınız. Nasıl sorgulayacaksınız? Kalkıp da işverene kızmayacaksınız. İstihdam alanını büyütmek siyaset kurumunun yapacağı bir iştir. Siyaset kurumu istihdam alanını büyütür. İzlediği ekonomi, para, bütçe, vergi politikasıyla yeni istihdam alanları yaratır ve insanlar mezun olduklarında daha kolay iş bulabilirler.”

İKTİDARA ‘İŞ BUL’ DEMEK HAKKINIZ

CHP iktidarda olsaydı, bu Kovid-19 Çin’de ortaya çıktıktan sonra Sağlık Bakanı’nı çağırır, bununla ilgili Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirmesini isterdik. Bu tür olaylar karşısında nelerin yapılması gerektiği konusu bütün dünyada tartışma konusu olmuş ve Dünya Sağlık Örgütü her ülkenin bir pandemi raporu hazırlamasını istemiş. Ekonomik Sosyal Konsey, COVID-19 salgının yarattığı ekonomik travmaları engellemek için toplanmayacak da ne zaman toplanacak? Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Yani ben işsiz kaldığımda ‘Ey hükümet bana iş bulacaksın’ deme hakkına sahibim. Çünkü Anayasa bana bu hakkı veriyor.”

04-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş