Arama sonuçları

Kız çocuklarının başı daha çok ağrıyor

Kız çocuklarının başı daha çok ağrıyor

Kız çocuklarının başı daha çok ağrıyor. Çocuğunuz çok sık başı ağrıdığından şikayet ediyorsa  ihmal etmeyin. Erişkinlerin olduğu gibi çocukların da başı ağrır. Eğer çocuğunuz başının ağrıdığını çok sık söylemeye başladıysa, okul başarısında azalma, zevk aldığı aktivitelerden kaçınma, fazla ışık ve gürültüden rahatsız olarak sessiz ve karanlık yerler tercih etmeye başladıysa ve de uykudan uyandıran bir baş ağrısı varsa ciddiye alın ve bir uzmana başvurun.

BAŞI ÇOK SIK AĞRIYORSA İHMAL ETMEYİN

Baş ağrısının altında yatan nedenlerin alışılagelen nedenler olabileceği gibi hayatı tehdit eden sorunların habercisi de olabileceğini belirten Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz ailelerle şu önerileri paylaştı. 

TELEFON VE KABLETLERİ UZUN SÜRE KULLANDIRMAYIN

Uyku düzensizliği çocuklarda baş ağrısı yapabilir. Çocuklarınızın düzenli ve yeterli uyuduğundan emin olun. Ayrıca bilgisayar, tablet ve telefonun da aşırı kullanılması uyuma saatinin geçirilmesine, uykunun kaçırılmasına yol açtığı gibi baş ağrılarını da tetikler. Çocuklarınızın sağlığı için bu iletişim ve eğlence araçlarını (tamamen yasaklamaktan ziyade) kullanım sürelerini sınırlı ve kontrolünüzde olmasını sağlayın.

RUTİN GÖZ MUAYENESİ YAPTIRIN

Çocuklarda görme kusurları da baş ağrısına neden olabilir. Çocuklarda göz ve görme sorunları her zaman kolay fark edilemeyeceğinden, şikâyeti olmasa da rutin göz muayenesinden geçirin.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER VE YİYECEKLERE DİKKAT

Migren, gerilim tipi ve küme şeklinde baş ağrısı bozuklukları da görülebilir. Bu tip baş ağrıları genellikle tekrarlayıcı ve süreğen karakterdedirler. Hayatı tehdit etmezler ancak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilerler. Çevresel faktörler bu tip baş ağrıları için tetikleyici olabilir. Örneğin gürültü, fazla ışık, açlık, yorgunluk, uykusuzluk, stres, rüzgârlı ve basıncı yüksek hava durumu, bazı yiyecekler (peynir, çikolata, kafeinli içecekler, bazı meyveler, monosodyum glutamat içeren hazır gıdalar, baş ağrısı krizlerini arttırır. 

KIZLARIN BAŞI DAHA ÇOK AĞIRIYOR

Baş ağrısı 7 yaşına kadar kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülürken, bu yaştan sonra kızlarda sıklığı giderek artmakta. Erken ergenlik döneminde kızlarda erkeklere oranla 2 kat daha sık görülmekte. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre, okul reviri veya hemşiresine başvurma nedenleri arasında baş ağrısı yüzde 75’le ilk sıralarda yer alıyor. 

DOKTOR KONTROLÜ OLMAYAN AĞRI KESİCİ KULLANDIRMAYIN

Baş ağrısı beyinde veya vücutta meydana gelen bozukluğun habercisi yani alarmıdır. Çalışmalar baş ağrısını arttıran nedenler içinde yaş, cinsiyet, ailede baş ağrısı öyküsü ve araç tutma öyküsü varlığının önemli olduğunu göstermektedir. Çocuklarda ara sıra olan kısa  ve hafif ağrılar sık görülür ve genellikle özel bir tedavi gerektirmez. Ancak orta veya şiddetli olan, tekrarlayan veya ilerleyici olan ağrılarda tedavi gereklidir. Doktor kontrolü olmadan ağrı kesicilerin sürekli ve fazla kullanımı böbrek, karaciğer gibi hayati organlara zarar verebilecek etkiler yapabilir. Öncelikle sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yaklaşımı seçilmelidir.

 

Şule YILMAZ

info@pervinkaplan.com

pervinkaplanblog@gmail.com

 

 

 

 

 

31-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin