Arama sonuçları

Kızlar mı erkekler mi daha başarılı?

Kızlar mı erkekler mi daha başarılı?

Kızlar mı erkekler mi daha başarılı? Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayımladığı Liseye Geçiş Sınavı (LGS) raporuna göre kız öğrenciler, erkek öğrencilerden matematik hariç tüm derslerde daha başarılı.

LGS raporuna göre kız öğrencilerin Matematik dışındaki testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek ham puan ortalamasına sahip olduğu görülüyor.

KIZLAR MI ERKEKLER Mİ DAHA BAŞARILI?

Öğrencilere 10 soru yöneltilen Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi alt testinde kız öğrencilerin ham puan ortalaması 9.83, erkek öğrencilerin ham puan ortalaması 9.61.

Her iki cinsiyet grubunda da ham puan ortalamasının en düşük olduğu alt test ise Matematik. Bu alt testte erkek öğrencilerin ham puan ortalaması 7.15, kız öğrencilerin ham puan ortalamasının 6.83.

EN YAKIN OLDUKLARI TEST HANGİSİ?

Kız ve erkek öğrencilerin ortalama ham puanları açısından en yakın olduğu test TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük. Bu alt testte de kız öğrencilerin ortalama ham puanları daha yüksek.

Türkçe testinin kız ve erkek öğrenciler arasında farkın en yüksek olduğu test olarak belirlendi. Bu testte kız öğrencilerin ortalaması 17.21, iken erkek öğrencilerin ortalaması 15.72 oldu. İki grup arasındaki fark 1.49.

Kız ve erkek öğrencilerin ham puan ortalamaları arasındaki farklar Fen Bilimleri Yabancı Dil testlerinde de anlamlı. Kız öğrenciler bu testlerde daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülüyor.

YKS SONUÇLARI İLE DE UYUMLU

Kız öğrencilerin ham puan ortalamalarının erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek olması sonucu 2018 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YKS) cinsiyet grupları arasındaki gözlenen fark ile benzerlik gösteriyor.

17-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş