Arama sonuçları

KKTC’deki üniversiteleri YÖDAK denetleyecek

KKTC’deki üniversiteleri YÖDAK denetleyecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK tarafındankontenjan verilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) üniversitelerin rektörleriyle görüşmek amacıyla adaya ziyarette bulundu. YÖK Başkanı, “KKTC’deki üniversiteler, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon  Kurulu (YÖDAK) tarafından yılbaşından sonra değerlendirilmeye başlanacak. Bu üniversitelerimizin denetimi konusunda yardım talep edilirse, YÖK olarak her türlü yardıma hazırız” dedi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, üst düzey temaslarda bulunmak ve YÖK tarafından kontenjan verilen KKTC’deki üniversitelerin rektörleriyle görüşmek amacıylagerçekleştirdiği ziyarette beraberinde YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Mandal ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman’la birlikte ilk olarak KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr. Özdemir Berova ile görüştü. 

YÖDAK DEĞERLENDİRECEK

Başkan Saraç, yükseköğrenimde sayısal büyümeyle birlikte niteliksel büyümenin de önemli olduğunu belirterek, KKTC’deki üniversitelerin, YÖDAK ile işbirliği içinde yılbaşından sonra değerlendirilmeye başlanacağını açıkladı. 

Üniversitelerin denetimi konusunda kendilerinden yardım istenirse, her türlü yardıma hazır olduklarını söyleyen Saraç, “Biz burayı yükseköğrenim adası olarak görmek istiyoruz. KKTC bu açıdan güçlenirse, Türkiye’nin güçlülüğüne de katkı sağlayacaktır. Buradaki üniversitelerin en sağlıklı şekilde gelişmesi YÖK’ün öncelikli konusudur” diye konuştu.

02-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş