Arama sonuçları

Koca’dan cenaze özürü: Benim kusurum, özür diliyorum

Koca’dan cenaze özürü: Benim kusurum, özür diliyorum

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki yoğun kalabalık içinde yer alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uyulmasını istediği kurallara kendisi uymadığı için eleştirilmişti. Cenazede fiziksel mesafe kuralı yoğun kalabalıktan dolayı ortadan kalkmıştı. Ve bu kalabalığın içinde de her zaman “mesafe, hijyen, maske” diyen Sağlık Bakanı Koca’da yer alıyordu.

KOCA’DAN CENAZE ÖZÜRÜ: BENİM KUSURUM, ÖZÜR DİLERİM

Bugün Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca’ya verdiği bu görüntü soruldu. "Merhum Muhammed Emin Saraç'ın cenazesinde sosyal mesafe kurallarına uyulmadığına ilişkin bir eleştiri de var. Nasıl cevap verirsiniz?" sorusu üzerine Koca, şunları kaydetti:

ÖNGÖRMEM GEREKİYORDU

"Özellikle pandemide, salgının nasıl seyrettiğini ve bulaşın nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Kalabalık ortamlarda ve kapalı ortamlarda bu bulaşın daha da fazla olduğunu biliyoruz ve hep bunu bugüne kadar ifade etmeye çalıştık. Ben cenazede o tarz mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünün olabileceğini öngörmedim. Öngörmem gerekiyor muydu? Evet, gerekiyordu. Bu benim kusurum. Vatandaşımızdan bu anlamda özür diliyorum. 83 milyon olarak herkes eşit fedakarlık göstererek pandemi döneminde mücadeleye katkı sağlamalı yani kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya gayret göstermeliyiz."

ÇİN’DEN GELEN AŞILARA ÖDENEN PARA

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Çin'den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Devlet Malzeme Ofisine her bir dozu 12 dolardan fatura edildiği" iddiasına ilişkin soru üzerine Koca, şöyle dedi: "Ben özellikle pandemi sürecinde merkezde durarak 83 milyon vatandaşımıza eşit şekilde hizmet etme gayreti içinde oldum. Maalesef bu dönemde vatandaşımızın zihnini bulandırmak ve siyasi arenaya çekmek isteyenler oluyor. Vatandaşımıza bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Ben bu yaklaşımı, davranışı, birlik ve beraberliği bozma noktasındaki bu yaklaşımı ahlaki bulmuyorum. Veremeyecek hiçbir hesabımız da yok. Özellikle 83 milyon vatandaşımızla birlikte, beraber olarak mücadeleyi devam ettirmekten yanayım. Başarı da 83 milyon vatandaşımızın olmuş olacak. Bununla ilgili detaylı bilgiyi de vatandaşımızın zihnini bulandırmak isteyenlere cevaben, vatandaşımıza yönelik yarın basın toplantısında detaylı açıklamada bulunacağım."

24-02-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş