Arama sonuçları

Kodlama lisede zorunlu ilkokulda seçmeli

Kodlama lisede zorunlu ilkokulda seçmeli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık kodlama dersinin ilk ve ortaokullarda seçmeli, lisede ise zorunlu olması için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) öneride bulunduklarını açıkladı. Katıldığı bir televizyon programına Meclis’te görüşülen Ar-Ge Reform Paketi’nde yer alan 17 maddenin görüşüldüğünü belirtti. 

KODLAMA DERSİ GELİYOR: Kodlama dersi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlığı sürüyor. Kod yazma okur yazarlık gibi bir şey haline geldi. Dijital çağda kod yazamayan insanlar, 'Ben bu çağın aktörüyüm' diyemeyecek. Eğer kod yazamıyorsanız başkalarının yazdığı kodu tüketirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığımıza yazıyla bildirdik, liselerde zorunlu olsun, ilk ve ortaokullarda da müfredata girsin diye. 

AKADEMİSYENDEN VERGİ KESİLMEYECEK: Türkiye'de üniversite-sanayi işbirliğinin önemi yeni kavranılıyor. Üniversite-sanayi işbirliği projesinde, öğretim üyesi 100 lira kazanırsa bu 100 liradan artık gelir vergisi kesmeyeceğiz. Damga vergisi almayacağız başka hiçbir kesinti yapmayacak, sadece 15 lirası döner sermayeye kalacak, 85 lirası hocanın cebinde kalacak. 

TEMEL BİLİMLER MEZUNLARINA DESTEK: Temel bilimlerle ilgili son dönemde atılan adımlar ve burslar bu alandaki tercihleri 3 katına çıkardı. Bu yıl sosyal bilimleri de kapsama aldık. Temel bilimler mezunu bir genci Ar-Ge merkezi çalıştırırsa, o gencin, asgari ücret kadarlık kısmını, maaşın brüt asgari ücret kadarlık kısmını bakanlık olarak biz ödeyeceğiz. Yeter ki sen temel bilimler mezunu çalıştır. Üretim paketine temel sosyal bilimleri de almayı hedefliyoruz. Üretim paketini de şu anda çalışıyoruz. 

YURTKUR BURSLARI KESİLMEYECEK: Üniversite sınavında ilk 25 bine giren öğrencilerin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bursu kazanmaları halinde, Kredi Yurtlar Kurumu bursları kesilmeyecek.

Bu blog AA abonesidir.

 

13-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş