Arama sonuçları

Köklü 10 üniversite bölünüyor

Köklü 10 üniversite bölünüyor

Köklü 10 üniversite bölünüyor. Bu 10 üniversiteden 10 üniversite daha kurulacak. 2'si vakıf 5 tane de yeni üniversitenin kurulmasıyla birlikte 15 yeni üniversite kurulmuş olacak.

15 üniversitenin kurulmasına ilişkin tasarı TBMM'ye sunuldu. Tasarı ile İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri ikiye bölünecek.

KÖKLÜ 10 ÜNİVERSİTE BÖLÜNÜYOR

Sözcü'de yer alan habere göre Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İnönü Üniversitesi için parti grup toplantısında "İsmini anmayacağım oradaki mevcut üniversitenin öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve böylece kuracağımız Turgut Özal Üniversitesi ile Malatya iki ayrı üniversiteye sahip olacak" demişti. Gazi Üniversitesi Atatürk'ün talimatıyla kurulan genç Cumhuriyetin ilk üniversitesi olarak adını tarihe yazdırdı.  

KANUN TASARISI MECLİS'E GELDİ

YÖK Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla TBMM’ye geldi.


Tasarıyla, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kuruluyor. Bu üniversitelere yönelik kadrolar ihdas ediliyor.

İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna Üniversiteleri adıyla iki vakıf üniversitesi kuruluyor. Bazı üniversitelerin isimleri değiştiriliyor.

BÖLGESEL MİSYONLAR VERİLECEK

Bölünme nedenlerinin de belirtildiği YÖK açıklamasında ise şu ifadelere  yer verildi:

"Bölünen üniversitelerin kontenjanlarının çok fazla olması, bölünen üniversitelerdeki meslek yüksekokulları üniversiteyi kendi misyonundan uzaklaştıracak şekilde çoğalmıştı. Bölünme sonrası yeni kurulacak üniversitelere o ilde yeni bölgesel misyonlar verilecek.

 

HANGİ ÜNİVERSİTENİN DİPLOMASINI ALACAKLAR? 

 

Bölünme sonrası yeni kurulan üniversiteye geçen öğrenci daha önce girdiği üniversitenin diplomasını alabilecek. Yeni kurulacak olan Gaziantep Bilim ve Teknoloji üniversitesi: Yeni kurulan üniversiteler arasında 'en büyük ve en güçlü olanı' olacak. Kuruluş misyonu 'Ortadoğuya hitabet etmek' olacak."

HANGİ ÜNİVERSİTELER BÖLÜNÜYOR?

Bölünecek 10 üniversite ve bu bölünmeden sonra kurulacak yeni üniversiteler şöyle:

Gazi Üniversitesi’nden Hacı Bayram Veli Üniversitesi kurulucak

İstanbul Üniversitesi’nden İbn-i Sina Üniversitesi

İnönü Üniversitesi’nden Turgut Özal Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Trabzon Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi'nden Konya Üniversitesi

Dumlupınar Üniversitesi’nden Kütahya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi’nden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi'nden Kayseri

Mersin Üniversitesi'nden Tarsus

Sütçü İmam Üniversitesi’nden İstiklal Üniversitesi çıkacak.

 

YENİ KURULACAK ÜNİVERSİTELER NEDİR

Bölünün üniversitelerden 10 tane daha yeni üniversite çıkacak. Bu arada 2’si vakıf üniversitesi olmak üzere 5 tane de yeni üniversite kurulacak.

Bu üniversiteler şöyle:

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ: İstanbul Tuna Üniversitesi ve İzmir Tınaz Tepe Üniversitesi

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ: Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji.

 

 

20-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş