Arama sonuçları

Kolejler bakanlığın sınav sonuçlarını kullanacak

Kolejler bakanlığın sınav sonuçlarını kullanacak

Kolejler bakanlığın sınav sonuçlarını kullanacak. Özel okullar bu yıl öğrencilerini nasıl alacaklarına ilişkin kararlarını verdi. İstanbul’da sınavla öğrenci alan ve aralarında yabancı özel liselerin de olduğu 50 okul  ayrı bir sınav yapmama kararını verdi.

Türkiye Özel Okullar Derneği üyesi olan okullar yaptıkları toplantıda TEOG yerine gelen sistem bu yıl ilk kez uygulanacağı için ayrı bir sınav yapmama kararı verdi. Özel okullar öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) haziran ayında yapacağı sınavın sonuçlarına göre öğrencilerini alacak. Ancak okullar merkezi yerleştirmeye girmeyecek, sınav sonuçlarını alarak, öğrencilerini kendileri yerleştirecek.

KOLEJLER BAKANLIĞIN SINAV SONUCUNU KULLANACAK

Liselere geçişte kaldırılan TEOG yerine getirilen sisteme göre isterlerse özel okullar kendi sınavlarını yapabilecek. Liselere geçiş sistem öğrencilerin yüzde 92'sinin evlerine en yakın yüzde 8'inin de sınavla belirlenen 600 okula yerleştirmesini öngörüyor.

Geçtiğimiz pazar günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okulların nasıl öğrenci alacakları sorusuna kendi sınavlarını da yapabilecekleri söyleyerek yanıt verdi. Yılmaz özel okulların isterlerse MEB tarafından yapılacak merkezi sınav sonuçlarına göre de okulların öğrencilerini seçebileceklerini söyledi. 

KOLEJLER NASIL ÖĞRENCİ ALACAĞINI BELİRLEYECEK

Bunun üzerine de gözler aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman, Avusturya liselerinin de bulunduğu özel okullara çevrildi. Bu okullar kendi sınavlarını yapacak mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilecek sınava göre mi öğrenci alacak?
İşte bu sorunun yanıtı bugün belli oldu. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, toplantıda kendi sınavlarını yapmama kararı çıktığını söyledi. Dal, bunun gerekçesini de şöyle açıkladı:

SİSTEM YENİ OLDUĞU İÇİN BU YIL AYRI SINAV YAPILMAYACAK

"Bu sistem yeni ve ilk kez uygulanacak. Bu yüzden de ayı bir sınav daha yapmak istemedik. Bu sınavın sonuçlarına göre öğrencilerimizi alma kararı verdik. Ancak merkezi yerleştirme olmayacak, yerleştirme işlemini okullar kendileri yapacak."

08-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin