Arama sonuçları

Kolejler nasıl öğrenci alacağına karar verecek

Kolejler nasıl öğrenci alacağına karar verecek

Kolejler nasıl öğrenci alacağına karar verecek. Liselere geçişte kaldırılan TEOG yerine getirilen sisteme göre isterlerse özel okullar kendi sınavlarını yapabilecek.

Liselere geçiş sistem öğrencilerin yüzde 92'sinin evlerine en yakın yüzde 8'inin de sınavla belirlenen 600 okula yerleştirmesini öngörüyor.

Geçtiğimiz pazar günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okulların nasıl öğrenci alacakları sorusuna kendi sınavlarını da yapabilecekleri söyleyerek yanıt verdi. Yılmaz özel okulların isterlerse MEB tarafından yapılacak merkezi sınav sonuçlarına göre de okulların öğrencilerini seçebileceklerini söyledi. 

KOLEJLER NASIL ÖĞRENCİ ALACAĞINA KARAR VERECEK

Bunun üzerine de gözler aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız, Alman, Avusturya liselerinin de bulunduğu özel okullara çevrildi. Bu okullar kendi sınavlarını yapacak mı yoksa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilecek sınava göre mi öğrenci alacak?
İşte bu sorunun yanıtı bugün belli olacak. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal sınavla öğrenci alan yaklaşık 50 okulun kararını bugün yapacakları toplantıda vereceklerini söyledi. Dal, "İki seçeneğimiz bulunuyor. Ya kendi sınavımızı yapacağız ya da bakanlığın sınav sonuçlarını kullanacağız" dedi.

 

08-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin