Arama sonuçları

Kolejler neden boş kaldı?

Kolejler neden boş kaldı?

Yabancı özel liselerde ilk ön kayıt dönemini bitti ama boş kontenjanlarla. 4 okul hariç okullarda kontenjanlar dolmadı. Amerikan Robert Lisesi bile tarihinde ilk kez geçen yıla göre okulun kontenjanı 22 kişi azalmasına rağmen ilk kayıt dönemini 83 boş kontenjanla kapattı. 

Peki neden okullarda bu kadar çok boş kontenjan kaldı? 

Bunun nedenlerinden biri gerçekçi olmayan "yüksek puanlar." Bir başka neden ise TEOG şampiyonlarının sayısının geçmiş yıllara göre az olması. Bir yıl önce 4 binlerin üzerinde olan sayı bu yıl mahkeme kararıyla iki sorunun tüm öğrenciler tarafından doğru yapmış kabul edilmesine rağmen ilk dönem şampiyon sayısı 1540, ikinci dönem ise yalnızca 987 oldu. Bu öğrencilerin tümünün özel okula gitmeyeceği ortada. Buna rağmen puanlar şampiyon sayısına göre yüksek oldu. 

Okullarda neden bu kadar boş kontenjan olduğunu konuştuğumuz bazı okul yöneticileri gerekçelerini "yüksek puanlı burslu öğrenci almak" olarak açıklıyor. Bu yöneticilerden biri, "TEOG şampiyon sayısının geçmiş yıllarla kıyasladığımızda bu yıl az olduğunu biliyoruz. Özel okulu tercih edecek öğrenci sayısının da bu öğrencilerin tümünü kapsamadığının farkındayız. Kontenjan boş kalacağını biliyorduk ama burslu öğrencileri yüksek puanlılar arasından almak istedik. Onları seçmiş olduk" diyor. 

"Hormonlu notlar gibi hormonlu puanlar açıklandı" diyen bir başka okul yöneticisi ise, "Tam yapan çocukların sayısını hesaplamadan yüksek puandan öğrenci almaya çalışanlar boş kaldı" diye konuşuyor. 

PUANLAR DÜŞECEK Mİ?

İlk kayıt dönemi aileler için hayal kırıklığı oldu. Can alıcı soru, "Taban puanlar düşer mi?" Merak etmeyin ikinci dönem için birçok okulda puanlar düşmeye başladı bile. Sadece sabırlı olmanız gerekecek. Ancak en dikkatli olmanız gereken dönem 13-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek serbest kayıt dönemi olacak. Okulların büyük kısmı bir an önce kontenjanlarını doldurmak ve tatile başlamak için iki gün boyunca sabah ön kayıt-öğleden sonra kesin kayıt yapmayı planlıyor. İşte bu süreçte size sabır ve dikkat gerekiyor.

04-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin