Arama sonuçları

Kolejlere ilk gün kontenjanın 5 katı başvuru

Kolejlere ilk gün kontenjanın 5 katı başvuru

Kolejlere ilk gün kontenjanın 5 katı başvuru. Dün aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okullarda önkayıt başvurularında ilk gündü. Ancak okullara rekor başvuru oldu. Başta Amerikan Robert Lisesi olmak üzere "tatil" diye önkayıt almayan Avusturya Lisesi hariç başvurular geçen yıla göre 3 ile 5 kat arttı. 

KOLEJLERE İLK GÜN KONTENJANIN 5 KATI BAŞVURU

TEOG puanlarının bazılarını ya da tümünü kullanan özel okullarda önkayıt başvurularına ilgi büyük oldu. 101'i kız öğrenci olmak üzere 200 kontenjanı olan Amerikan Robert ile 180 kontenjanlı Üsküdar Amerikan liselerinde ilk günde önkayıt yaptıranların sayısı bini aştı. Aynı şekilde Fransız, Alman ve İtalyan liselerinde de Amerikan kolejlerinde olduğu gibi geçen yıla göre 3 ile 5 katı arasında önkayıt yapıldı. 

İLK KAYIT DÖNEMİ 3 TEMMUZ'DA BİTECEK

Okullarda ilk kayıt dönemi 3 Temmuz Pazartesi akşamı son bulacak. İlk dönem kesin kayıtları ise 4 Temmuz'da yapılacak. Okullarda 3 kez önkayıt-kesin kayıt dönemi iki kez de serbest kayıt dönemi olacak. 13 Temmuz'da ise özel okullarda kayıtlar sona erecek ve bir gün sonra da devlet liseleri için tercihler yapılacak. 

'TATİLDEYİZ' DİYE KAYIT EKRANI AÇILMADI

 

Bu arada dün kayıt almayan tek okul ise St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu oldu. Okul "tatilde" oldukları gerekçesiyle önkayıtlarını 3 Temmuz Pazartesi günü alacak. 

KAYIT HAKKINDA YAŞ VE DEVAM ÖNEMLİ OLACAK

Okullarda kontenjanların 3-5 katı başvuru olması akla eşit puana sahip öğrencilerden "kayıt hakkını kim kazanacak?" sorusunu da getiriyor. Okullar eşit puanlı öğrenciler olması durumunda önce TEOG derslerinin sınavlarının sonuçları, sonra yılsonu başarı puanlarına bakıyor. Burada da eşitlik bozulmazsa bu kez yaşı küçük olan kayıt hakkı kazanıyor. Eğer bu seçenekte de eşitlik bozulmazsa devamsızlığı az olan avantajlı olup, kayıt hakkı kazanacak. 

 

01-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin