Arama sonuçları

Kontenjan artınca ikili eğitime geçtiler

Kontenjan artınca ikili eğitime geçtiler

Kontenjan artınca ikili eğitime geçtiler. MEB, Türkiye genelinde ikili eğitimi kaldırmak için çalışırken, yeni yerleştirme sisteminin ardından bazı liselerde ikili eğitime geçildiği ortaya çıktı. Hürriyet'te yer alan habere göre 9’uncu sınıf kontenjanları neredeyse iki katına çıkan bu liselerde, dersler 07.00’de başlayacak, 20.00’de bitecek. 

KONTENJAN ARTINCA İKİLİ EĞİTİME GEÇTİLER

İstanbul Pendik 80. Yıl Nuh Çimento Anadolu Lisesi’nden yetkililer, nedeni hakkında bilgi vermeseler de, bu hafta ikili eğitime geçildiğini, kendilerinin de bunu yeni öğrendiğini söylüyor. Veliler ise uygulamaya karşı çıkıyor. Okul Aile Birliği Başkanı Hatice Cibeoğlu, şunları anlatıyor: “Çocuğum, bu sene 12’nci sınıfa gidecek. Bu yıl ikili eğitim verileceğini öğrendik. Okul giriş-çıkış saatlerinin sabahın erken ve akşamın geç saatleri olması, öğrencileri olumsuz etkiler. BİMER’e başvurduk. İlçe milli eğitim müdürlüğüne gideceğiz. Eğer ikili eğitim olursa temel lise gibi alternatifleri düşünebiliriz.”
Kaynarca Şevket Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de, üç yıl sonra tekrar ikili eğitime geçti. Geçen yıl 136 olan 9’uncu sınıf kontenjanı, bu sene 300’e çıktı.

Kurtköy Anadolu Lisesi’nde ise kontenjan geçen yıl 380 iken, bu sene 760’a ulaşacak. Laboratuvarların sınıfa dönüşeceği öğrenildi. Lisenin altyapısının buna uygun olmadığını anlatan yetkililer ve veliler, kararın geri alınması için ilçe milli eğitim müdürlüğüyle görüşmeye çalışıyor. Ayrıca Change.org’da başlatılan bir imza kampanyasında, “Okulumuz 1990-1991 eğitim döneminden beri tekli sistemle öğrenci okutuyor. İkili sisteme geçilirse sabah ders başı yapanların giriş saati çok erken olup, öğleden sonra eğitime başlayacakların ise çıkışları geç olacak. Taciz ve tecavüz olaylarının arttığı bu dönemde, biz öğrenciler sistem değişikliğinin tedirginliğini yaşıyoruz” denildi. 

10-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş