Arama sonuçları

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'na Milli Eğitim Bakanı Selçuk da katılacak

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'na Milli Eğitim Bakanı Selçuk da katılacak

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'na Milli Eğitim Bakanı Selçuk da katılacak. Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde bugün yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'na Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla Bilkent Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katılacak.

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU TOPLANTISI'NA MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK DA KATILACAK

Toplantının ardından saat 16.30'da basın açıklaması yapılacak. Dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki ilk koronavirüs vakası tespit edildi. Koca, ''Akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın sonucu pozitif çıktı'' dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde basın toplantısı düzenleyen Koca, "Wuhan’da 12 Aralık 2019 da ortaya çıkan yeni koronavirüs hızlı bir küresel yayılmasına rağmen Türkiye olarak başarı gösterdik. Komşu ülkeler bizim kadar önlem almadı. Eğer dünya ile ilişkimizi tümden kesseydik karşınızda şu an karşınızda olmazdım. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın sonucu pozitif çıktı. Hasta erkek, genel durumu iyi, ailesi ve yakın çevresi gözetim altındadır" dedi.

VİRÜS AVRUPA'DAN GELDİ

Bakan Koca, "Yüksek ateş ve öksürük şikayetinin araştırılması sonucu tanı konmuştur. Hastanın virüsü Avrupa'dan aldığı tespit edilmiştir. Hasta gizliliği açısından detaylar açıklanmayacaktır. Tanı erken konuldu. Virüs bulaştıysa bu sınırlıdır. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Ülke genelinde sağlık tedbirleri önceden alınmıştı.Yurtdışına zorunlu olmadıkça çıkmayınız. Bakanlıkça paylaşılan önlemlere uyalım. Yurtdışından dönenlerin kendilerini 14 gün izole etmelerini istiyoruz. Elleri hijyen için yıkamaktan ne zaman sağlık kuruluşuna gideceğimize kadar her şey açıktır. Bakanlığımız ve devletimiz koronavirüse karşı eylem planını düzenledi. Bir ya da birkaç vaka salgın değildir. Bu ülkemize virüsün geldiği anlamına gelmektedir. İzole edilen vakanın anlamı budur. Küresel soruna karşı mücadele verevegiz. Koronavirüs tedbirlerden güçlü değildir. Karantinaya alınmış hasta toplumu tehdit edemez. Bu olayı bu saatte açıklamamızın nedeni şeffaflık ilkesi ve hasta mahremiyetine saygı duyduğumuzdandır” ifadelerini kullandı.

11-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş