Arama sonuçları

Kovid-19’a karşı eğitim: Ülkeler ne yapıyor? Kaç ülkede okullar açıldı?

Kovid-19’a karşı eğitim: Ülkeler ne yapıyor? Kaç ülkede okullar açıldı?

Kovid-19’a karşı eğitim: Ülkeler ne yapıyor? Kaç ülkede okullar açıldı? Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelerde okullarda yüz yüzü eğitim sürerken, bazı ülkeler tekrar uzaktan eğitime geçti.

Türkiye’de geçtiğimiz 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim ile başlayan 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili başladı. Aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçen Türkiye’de okullar kademeli olarak açıldı ve süreç devam ediyor. 2 Kasım 2020 itibarıyla veli iznine tabi olarak haftada iki gün yüz yüze eğitim alan gruplar arasında ilkokulların tamamı, ortaokullarda 5. ve 8. sınıflar, lisede 9. ve 12. sınıflar yer alıyor. Anaokulları ise haftada beş gün okula gidiyor. Peki diğer ülkelerde durum ne?

KOVİD-19’A KARŞI EĞİTİM: ÜLKELER NE YAPIYOR?

Diğer ülkelerde okulların durumunu takip eden ve UNESCO verilerini dikkate alan Türk Eğitim Derneği'nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM,  diğer ülkelerde okulların açılması veya kapanmasına yönelik bilgileri de topluyor ve raporlaştırıyor. UNESCO verilerine göre 9 Kasım 2020 itibarıyla toplam 210 ülkeden 121’inde okullar tamamen açık, 61’inde ise kısmen açık. Okullar beş ülkede ara tatilde, 23 ülkede ise kapalı.

9 Kasım itibarıyla:

HANGİ ÜLKELERDE OKULLAR TAMAMEN AÇIK?

Tamamen açık 121 ülke arasında Almanya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Rusya, Singapur, Slovenya, Tayland yer almaktadır.

OKULLARI KISMEN AÇIK OLAN ÜLKELER

 

Kısmen açık 61 ülke arasında ABD, Azerbaycan, Kanada ve Türkiye yer alıyor.

 

HANGİ ÜLKELERDE OKULLAR KAPALI?

COVID-19 nedeniyle okulları kapalı olan ülkeler arasında Meksika, Filipinler ve Venezuela yer alıyor.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMİ SÜRDÜREN ÜLKELER

Vaka artışlarına karşın yüz yüze eğitimi devam ettiren ülkeler:

Dünyanın pek çok yerinde özellikle de Avrupa kıtasında salgın kontrol altına alınabilmiş değil. Okulların açılmaya başladığı Eylül ayından bugüne de dünyada vaka sayıları artmaya devam ediyor. Buna karşın, beklenenin ve sanılanın aksine okullarını kısmen veya tamamen açan ülke sayısı da artıyor.  Türkiye’de yüz yüze eğitime geçişin ilk aşaması olan 21 Eylül’de toplamda 143 ülkede okullar açıkken, 9 Kasım’da bu sayı 182 ülkeye yükselmiş durumda.

Vaka artışları sebebiyle Ekim ortası itibarıyla bazı ülkelerde çeşitli toplumsal kısıtlamalara gidildi. Örneğin; eğlence merkezleri, restoranlar, spor salonları ve sanat galerileri kapatıldı, seyahatler yasaklandı, belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı getirildi. Buna karşın Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerde okulların toplumsal öncelik olarak bu kısıtlamaların dışında tutulduğu ve yüz yüze eğitime devam edileceği açıklandı. Okullar açık olsa da okullardaki önlemler sıkılaştırıldı.

İşte yüz yüze eğitimi devam ettiren:

ALMANYA: GRUPLARA AYRILDILAR

2020-2021 eğitim öğretim yılı 10 Ağustos 2020 itibarıyla başladı. Öğrencilerin okula dönmesi için alınan önlemler arasında, öğrencilerin gruplara bölünmesi, her gruba okul bahçesinde, tuvaletlerde ve yemekhanede kendi alanının verilmesi böylece grup dışındakilerle temasın azaltılması veya kesilmesi yer alıyor.

Enfeksiyon durumunda okul değil yerel sağlık yetkililerinin karar vermesi gerekiyor.

Pozitif vaka görülen okullarda öğrenci grupları ve okul bazlı karantinalar sebebiyle eğitime ara verilse de ülke çapına yansıyan bir kapatma söz konusu olmadı.

DANİMARKA: SİPERLİK ZORUNLU

Avrupa’da okullarını yeniden açan ilk ülke Danimarka. 15 Nisan’dan itibaren kademeli olarak okullar açıldı. Önce bebek ve çocuk bakım evleri, okul öncesi eğitim kurumları ve 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan okullar, ardından ortaokullar, en son ise liseler açıldı.2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı. Öğrencilerin siperlik takması zorunlu tutuldu. Sadece 4 yaş okul öncesi için zorunlu değil.

İNGİLTERE: PARA CEZASI VAR

2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı. Çocukların farklı öğrencilerle temaslarının önlenmesi için yaş gruplarına (year bubbles ) göre zamanlamalar belirlendi. Teneffüs saatleri ve giriş çıkışlar yaş gruplarına göre farklılaştırıldı. Çocuğunu geçerli bir sebebi olmaksızın okula göndermeyen ailelere para cezası uygulanıyor.

Lise öğrencileri ve öğretmenler için sınıf dışındaki alanlarda maske zorunluluğu getirildi. İlkokullarda maske takmak zorunlu olmasa da okullar sosyal mesafenin güvenli bir şekilde yönetilemediği kapalı ortak alanlarda öğrencilerden maske takmalarını isteme hakkına sahiptir.

FRANSA: MASKE ZORUNLU

2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı.

Sınıfların düzenli olarak havalandırılması zorunlu tutuldu.

Başlangıçta 11 yaş üstü çocuklar için geçerli olan maske takma zorunluluğu, daha sonra tüm öğrenciler için getirildi.

KISA SÜRELİ KAPATAN ÜLKELER OLDU

Vaka artışı nedeniyle okullarını (kısa süreli) tekrar kapatan ülkeler/bölgeler:

Okullarda vaka tespit edilmesi pek çok ülkede sadece okul ve/veya bölge bazlı kapatılmalara sebep olurken, bazı ülkelerde sadece öğrencinin/personelin veya sınıfın karantinaya alınması ile de yönetilebildi. Ancak Ekim ortası itibarıyla bazı ülkelerde vaka sayılarının artması ve risk seviyesinin yükselmesine bağlı olarak il/eyalet bazında kapatmalar gibi daha geniş kapsamlı kapatmalar da oldu.

İşte yüz yüze eğitime kısa süreli de olsa ara veren ülkelerden örnekler:

ÇEK CUMHURİYETİ: UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ

1 Eylül’de tüm seviyelerde okullar tamamen açıldı. Ancak ülke genelinde alınan kısıtlamalardan okullar da etkilendi. 12 Ekim’de ortaöğretim kurumlarında ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçildi. Pratik ve klinik eğitimler bu uygulamanın dışında tutuldu. İlkokul üst kademelerindeki öğrencilerin iki gruba ayrılarak farklı zamanlarda okula gideceği açıklandı.

14 Ekim’de ilkokulların alt kademelerinin de kapanması kararı verildi. 2 Kasım itibarıyla ilköğretim ve ortaöğretimdeki tüm okullarda uzaktan eğitime geçildi. Anaokulu, kreş ve bebek bakım evleri kapatılmadı.

ABD –BOSTON: UZAKTAN EĞİTİM BAŞLADI

1 Ekim’de yüz yüze eğitim başladı. Vaka sayısının artması sebebiyle 22 Ekim itibarıyla tüm okullar kapatıldı, uzaktan eğitime geçildi.

KUZEY İRLANDA: OKULLAR TEKRAR AÇILDI

14 Ekim’de ülke genelinde yeme içme sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde yeni kısıtlamalar uygulamaya konuldu. Kısıtlamaların dört hafta süreceği açıklandı. Ara tatil zamanında yapılan düzenleme ile 19 Ekim itibarıyla okullar iki hafta kapatıldı. Bu süre tatil olduğu için uzaktan eğitim yapılmayacağı ifade edildi.

Üniversitelere de uzaktan eğitime geçmeleri tavsiye edildi. 2 Kasım’da okullar yeniden açıldı.

ROMANYA: EBEVEYNE DESTEK VERİLDİ

18 Ekim’de yapılan açıklamaya göre Başkent Bükreş’te son 14 gün içinde 1000 kişi başına düşen vaka sayısı üçü geçtiği için sarı senaryodan kırmızı senaryoya geçildi. Kırmızı senaryo gereği tüm dış mekânlarda maske kullanmak zorunlu hale getirildi; tiyatro, sinema, restoran ve okullar kapatıldı.

Eğitimin yalnızca çevrimiçi olarak devam edeceği açıklandı. 12 yaşından küçük çocukların ebeveynlerinden birinin evde kalması için maaşının yüzde 75’inin devlet tarafından karşılanacağı açıklandı.

İSPANYA: KARANTİNAYA GİRİLDİ

7 Eylül’de okullar kademeli olarak açıldı. Okulların açılmasından itibaren 3 hafta içinde 2.852 sınıf Covid-19 vakası sebebiyle karantinaya alındı. Bu sayı toplam sınıf sayısının yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor. 26 Ekim itibarıyla tüm seviyelerde okullar tamamen açıldı.

RUSYA: 5’E KADAR AÇIK OLACAK

Başkent Moskova’da vaka sayısının artmasına bağlı olarak 5-18 Ekim arasında okullar tatil edildi. 19 Ekim itibarıyla tüm okulların açılması bekleniyordu. Ancak yapılan açıklama ile yalnızca 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan öğrenciler için okulların açılacağı belirtildi. 6. sınıftan 11. sınıfa kadar olan öğrencilerin ise en az 2 hafta çevrimiçi derslere devam edeceği açıklandı.

 

GRAFİK: Grafikte 21 Eylül, 12 Ekim ve 2 Kasım’a ait veriler özellikle belirtiliyor. Bu tarihler Türkiye’de yüz yüze eğitime kademeli ve kısmî olarak geçiş aşamalarını göstermekte.

 

13-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş