Arama sonuçları

Koza'da uluslararası şirketlerde staj yapın

Koza'da uluslararası şirketlerde staj yapın

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirdiği “Koza Projesi” üniversiteli gençlere uluslararası şirketlerde staj yapma fırsatı veriyor. 6 yıldır gençler bu proje sayesinde aralarında Bosh'tan Renault'a Coca Cola'dan Microsoft'a kadar 100'den fazla uluslararası şirkette staj yapıyor.

YASED İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosh Türkiye ve Ortadoğu CEO'su Steven Young Koza Projesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

KOZA PROJESİNİN ÇIKIޞ ÖYKÜSÜ NEDİR?
Bu projeyi 6 yıl önce uluslararası yatırımcılar olarak sosyal sorumluluk projesi olarak yaşama geçirdik. Amacımız küresel yetkinliklere sahip nitelikli işgücü yetiştirmek. Bu gençlerin dünya vatandaşı olarak yetişmelerine katkıda bulunmak.

HANGİ ŞžİRKETLERDE STAJ FIRSATI VAR?
YASED çatısı altında olan 100’den fazla uluslararası şirkette gençlerin staj yapmasını sağlıyoruz.

STAJ NE KADAR SÜRÜYOR?
Yaklaşık bir ay süreyle Türkiye'nin 35 ilinden gelen öğrenciler uluslararası şirketlerde staj yapıyor.

STAJ SÜRESİNCE GENÇLERE ÜCRET ÖDENİYOR MU?
Doğu'dan gelen gençlerin gidiş-geliş uçak bileklerini ve kalacak yerlerini karşılıyoruz. Asgari ücretten maaş veriyoruz, iş ile kalacak yerleri arasında servis sağlıyoruz ya da toplu taşıma kullanmaları için akbil veriyoruz. Sosyal güvencelerini sağlıyoruz. Kendilerini evlerinde gibi hissettirmeye çalışıyoruz. Bu stajlar bir yerde piyango gibi. Gençlerin uluslararası firmaların iş yapış sistemlerini İstanbul'daki merkezlerinde öğrenmeleri istiyoruz. Staj dönemi süresince edindikleri bu deneyimleri ileride gerek bölgeleri gerekse kendi kişisel gelişimleri için kullanabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

STAJYERLERİ KİM SEÇİYOR?
Staj yapacak gençleri YASED üye şirketlerinin insan kaynakları yöneticilerinden oluşan uzman ekipler seçiyor. Biz  şirketleri ve gençleri buluşturuyoruz. Öğrenci seçerken cinsiyet dağılımının eşit olmasına bakıyoruz.

STAJ GENÇLERE NE KAZANDIRIYOR?
Gençlerin iş tecrübeleri kazanmaları, sosyal ilişkilerini geliştirmeleri gerekiyor. Vizyon oluşturmalarına ihtiyaçları var. Tüm bunları stajlarda karşılayacaklarına inanıyoruz. Bugün pek çok uluslararası şirketin Türkiye'ye yatırım yapmasında hatta Türkiye'yi bölgesel üs olarak konumlandırmalarında, sahip olduğumuz kaliteli işgücünün katkısı yadsınamaz. Bu nedenle sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma için kalifiye işgücünü artırmaya yönelik projeleri desteklemek gerekiyor. Bu proje de bu amaca yönelik.

KOZA’DA STAJ YAPAN GENÇLERDE NASIL DEĞžİŞžİM OLDU?
Staj şansı verdiğimiz gençler arasında çok başarılı örnekler çıktı. Stajerlerin büyük kısmı staj yaptıkları şirketlerde çalışmaya başladılar. Bazıları stajlardaki deneyimlerini kullanarak kendi şirketlerini kurdular ve istihdam yarattılar. Tüm bu örnekler projenin başarılı olduğunu gösteriyoruz.

Fotoğraf: İstanbul Bilgi Üniversitesi

04-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin