Arama sonuçları

KPSS şartsız atamaya öğretmen tepkisi var

KPSS şartsız atamaya öğretmen tepkisi var

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı olmadan öğretmen atayacak olması eğitimcilerin tepkisini çekiyor. Öğretmenler, “Yıllardır biz bu sınavlara hazırlanıyoruz. Şimdi KPSS olmadan atama ne demek? Bu haksızlık” diyor.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile dershane öğretmenlerinin KPSS şartı olmadan atanmasının yolu açılmıştı. Bu düzenlemeye dayanarak, MEB de 6 yıl dershane öğretmenliği yapmış eğitimcilerin 5 binini öğretmen olarak atama kararı verdi.

ÖN BAŞVURULAR UZATILDI

Öğretmenler için ön başvurular başladı. MEB'den yapılan açıklamaya göre; daha önce 9 Eylül’de son bulacağı duyurulan ön başvuru işlemleri uzaltıldı. MEB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Dershaneler İle Öğrenci Etüt Eğitim Merkezlerinde Görev Yapan Eğitim Personelinin Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvuru İşlemlerindeki yoğun talep üzerine, adayların rahat başvuruda bulunabilmeleri amacıyla başvurular 21 Eylül 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar uzatılmıştır."

Bu öğretmenlerde KPSS puanı aranmayacak ve sözlü sınava girecekler ve bu sınav sonuçlarına göre de 10 Ekim’de atamaları yapılacak.

BİZİM SUÇUMUZ NEDİR?

Ancak KPSS’siz atama yapılacak olması yıllardır bu sınavlara hazırlanan öğretmenlerin büyük tepkisini çekiyor. Çünkü bakanlıkta öğretmen kadrolarına atanabilmek için 17 branş dışanda öğretmenlerin KPSS ve Eğitim Bilimleri Testi’nde girmeleri gerekiyor. Aralarından Türkçe, Matematik Okul Öncesi gibi alanların da yer aldığı 17 dalda öğretmen olarak atanmak isteyenler ardından da Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) giriyorlar. Bu sınavların sonuçlarına göre de kontenjana göre puan üstünlüğüne göre atamaları yapılıyor.

İşte tüm bu süreçleri yıllardır geçmek zorunda kaldıklarını söyleyen öğretmenler, “Bizde 6 yıl dershanede çalışıp, sınavsız atanabilirdik. Yıllardır neden bu sınavlara hazırlanıyoruz? KPSS olmadan atama olmaz” diyor.

SOSYAL MEDYADA TARTIŞIYORLAR

Sosyal medyada da “MEB KPSS’siz öğretmen atama”, “Öğretmen KPSS olmadan atanamaz” diyen öğretmenlerin yorumları şöyle:

MEB madem KPSS’siz öğretmen alıyorsun, o zaman atama bekleyen 400 bin öğretmeni de KPSS’siz ata

KPSS puanlarının MEB gözünde hiç değeri yokmuş.

KPSS’li atamada matematik kontenjanı 375, KPSS’siz atamada 950.

MEB, KPP’siz öğretmen atama

Biz KPSS puanları elimizde atama beklerken dershane hocalarının KPSS’siz atanmasına bir anlam veremiyoruz.

MEB, bir karar ver. KPSS şartı aranan ve KPSS şartı aranmayan diye öğretmenleri ayırma.

YÖNETMELİĞE AYKIRI ATAMA

Bu arada Eğitim Sen 3’üncü dönem genel başkanı eğitimci Alaaddin Dinçer sözleşmeli öğretmen olarak atanacak dershane öğretmenlerinin atanma usul ve esaslarının MEB’in kendi çıkardığı yönetmelik ile çeliştiğini söylüyor. Dinçer, “Sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliğinde KPSS sıralamasına göre kontenjanın üç katı öğretmen mülakata çağrılır deniyor. Ancak MEB, her branş için ayrılan kontenjanı doğrudan mülakat yapacağı. MEB kendi çıkardığı yönetmeliğe bile uymuyor. Ayrıca mülakatı yapacak komisyonunda nasıl ve kimlerden oluşacağı belirsiz. Bu hukuka aykırı” diyor.

 

 

09-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin