Arama sonuçları

KPSS’den yüksek puan aldılar, neden elendiler?

KPSS’den yüksek puan aldılar, neden elendiler?

KPSS’den yüksek puan aldılar, neden elendiler? CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, KPSS’de 80 puan üzerinde alan 200’den fazla öğretmenin mülakatta düşük notlar verilerek, elendiğini söyledi. Özel, atama listeleri bakanlıktan geldiği için bu öğretmen adaylarının elendiğini belirtti.

Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8 Şubat'ta 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldığını hatırlattı. Özel, sınav sürecinin şaibeleri gündeme getirdiğini, ülkenin iddialarla çalkalandığını vurguladı.

KPSS’DE YÜKSEK PUAN ALAN 200’DEN FAZLA ÖĞRETMEN ELENDİ

Özel, 80'in üzerinde not alan 200'den fazla adayın, mülakatta, ortalaması atma için yeterli olanın altında kalacak şekilde bir puan verilerek elendiğini söyledi. Özel, bu durumda olan bir öğrencinin, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidip, neden haksızlığa uğradığını sorduğunu anlattı. Özel, müdürün, "Atama listelerinin bakanlıktan geldiğini, bu listede bulunmayan kişilere mülakatta düşük not verildiğini" söylediğini aktardı.

KPSS BİRİNCİSİ AMA MÜLAKATTA ELENDİ

Özel, Deniz Eren Demir'in, KPSS'de 88,295 puan alarak, dalında birinci olduğunu ancak mülakatta verilen puan nedeniyle atanamadığını ifade etti. Özel, Demir'in 2016'da girdiği aynı sınavdan 90 puan, ilk mülakatta 95, ikincisinde 93 puan aldığını söyledi. Özel, Demir'in evlilik durumu nedeniyle 6 yıl zorunlu hizmet olduğu için tercih yapmadığını ifade ederek, Demir'in tek kusurunun solcu olmak olduğunu öne sürdü.

Özel, şöyle konuştu: "Saray düzeni önce MİT'ten rapor alıyor, bakıyor AK Partili değilse, başka bir siyasettense, saray düzenine uygun öğretmen değilse listeye adını koymuyor, mülakatta kaç puan olursa ataması yapılamayacaksa o puanı veriyorlar. Ziya Selçuk, bu rezalet senin döneminde yaşandı."

O MÜDÜR HALA GÖREVDE

Tek rezaletin bu olmadığını ifade eden Özel, Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un, 21 Şubat 2018'de "Başı açık kız öğrenci gördüm mü sinirlerime hakim olamıyorum." diyen, genelgeye rağmen Çanakkale'den Atatürk'ün adını çıkaran, soruşturma sonucu görevden alınması gereken Bartın İl Milli Eğitim Müdürü'nü halen görevden alamadığını anlattı. Özel, Selçuk'a, "Görevden alamıyorsan nasıl bu alanda yüreğimize su serpecek reformlar yapacaksın?" diye sordu. 

13-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş