Arama sonuçları

Kredi yerine burs isteyenlere: Be evladım

Kredi yerine burs isteyenlere: Be evladım

Kredi yerine burs isteyenlere: Be evladım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK için öğrencilerin kredi değil, burs istemelerine karşı şöyle dedi: “Be kardeşim, be evladım. Neden kredi istemiyorsun? Ödemeye gelince zaten faiz diye bir şey yok. Sigortalı olduğun zaman ödeyeceksin”

KREDİ YERİNE BURS İSTEYENLERE: BE EVLADIM

Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Açılışı ile Ziraat Bankası Kütüphanesi'nin temel atma törenindeki konuştu. Erdoğan kitap okuma, nitelikli akademik eserler üretme noktasında hala geride olduğunu söyleyerek, şöyle dedi: “Ülkemiz hamdolsun son 16 yılda üniversitelerin özgürleşmesi noktasında gerçekten başarılı bir imtihan vermiştir. Üniversitelerimiz statükonun baskılayıcı atmosferinden kurtulmuştur.”

Erdoğan’ın konuşmasında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burslarıyla ilgili üniversite öğrencilerine sitemi de vardı. Erdoğan tüm öğrencilerin burs istemesini eleştirdi. Erdoğan şöyle dedi:

"Herkes nedense burs istiyor. Be kardeşim, be evladım. Neden kredi istemiyorsun? Ödemeye gelince zaten faiz diye bir şey yok. Sigortalı olduğun zaman ödeyeceksin."

KREDİLERDE FAİZ YOK MU?

KYK bursları geri ödemesiz. Ancak KYK kredileri geri ödemeli ve faiz uygulanıyor. Faiz oranı ise Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) göre belirleniyor. Cumhuriyet’in haberine göre kredi alan öğrenciden alınacak toplam faiz kredi miktarının üç katını geçmemesi şartı bulunuyor.

24-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş