Arama sonuçları

KYK 1 milyon 584 bin öğrenciye burs veriyor

KYK 1 milyon 584 bin öğrenciye burs veriyor

KYK 1 milyon 584 bin öğrenciye burs veriyor. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Recep Ali Er, 2020 yılı itibarıyla 600 bin civarında öğrenciye yurtlarda ev sahipliği yaptıklarını, burs ve kredi imkanı sağlananların sayısının 1 milyon 584 bine ulaştığını bildirdi.

Er, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından öğrencilere hak tanınan yurt, burs ve kredi hizmetlerinin çok önemli olduğunu söyledi.

KYK 1 MİLYON 584 BİN ÖĞRENCİYE BURS VERİYOR

KYK'nin 81 ilde açtığı yurtlarla öğrencilerin yanında olduğunu vurgulayan Er, şöyle dedi:

"5'i KKTC'de olmak üzere 773 müdürlükle hizmet vermekteyiz. Şu anda yurt kapasitemiz 677 bine tekabül ediyor. Doluluk oranımız yüzde 90'nın üzerinde. Kayıtlı öğrenci sayımız 600 bin civarında. Bu yıl bize 424 bin öğrencimiz başvuruda bulundu. Bunlardan 353 bini yerleştirildi. Yerleştirme oranımız yüzde 83." 

Er, hedeflerinin 2023 yılına kadar tüm öğrencilerin yurtlarda barınmasına imkanı sağlamak olduğunun altını çizdi. Er, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerdeki öğrenci sayısının yoğunluğu nedeniyle yurt konusunda sıkıntı yaşadıklarını, kiralama gibi uygulamalarla yurt edinme çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

'SPOR ALANLARI DA OLUŞTURUYORUZ'

Er,  devlet yurtlarındaki olanaklara değinerek, şöyle devam etti:

"Yurtlarımızda artık beslenme ve barınma alanları dışında eğitim ve spor alanları da oluşturuyoruz. 2020 yılı itibarıyla il spor müdürlükleriyle tamamen birleşmiş durumdayız. İl spor müdürlüklerine bağlı tüm spor tesislerinden faydalanma şansımız oluyor. Bu, öğrencilerimiz için çok önemli bir katkı."

'1 MİLYON 584 BİN KİŞİYE KREDİ VE BURS VERİYORUZ'

Er, kredi ve burs imkanlarında her yıl öğrencileri sevindirecek gelişmeler yaşandığını ifade ederek, şöyle dedi. "2020 yılı itibarıyla 1 milyon 584 bin kişiye kredi ve burs veriyoruz. Her yıl bu sayı değişebilir. Burs verdiğimiz öğrenci sayısı geçen yıl 150 bin idi. Bu yıl 150 bin yeni öğrenciye burs verdik. Bütün öğrencilerinin kredi şansı var. Öğrencilerimiz, herhangi bir noter, kefalet ve kefil durumu aramadan sadece internet üzerinden Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ile ilgili hazırlanan taahhütnameyi onaylaması durumunda kredi alabiliyor. Her ay öğrencilerimize 550'şer lira yatırılıyor."

'14 İLDE ÇEŞİTLİ KAMPLAR DÜZENLİYORUZ'

Er, kredi, burs, barınma ve beslenme hizmetleri dışında 14 ilde çeşitli kamplar düzenlediklerini aktardı.

Kamplar kapsamında alanlarında donanımlı, bilgili ve uzman olan kişiler tarafından eğitimler verildiğini belirten Er, şunları söyledi:

"Kamplardaki buluşmalarda öğrencilerimizi belki degünlük hayatta ulaşamayacakları insanlarla buluşturmaya çalışıyoruz. El sanatlarıyla ilgili atölyelerimiz mevcut. Farklı konularda çeşitli konferanslar düzenliyoruz. Sportif faaliyetlerimiz oluyor. Bahar aylarına doğru spor dallarında iller arası müsabakalarımız olacak. Öğrencilerimize hem spor yapma alışkanlığı hem de eğitim verme ve alma dışında boş zamanlarını da değerlendirmeleri açısından katkı sağlamaya çalışıyoruz." 

Recep Ali Er, her geçen yıl hizmet ve proje alanlarını genişlettiklerini anlatarak, öğrencilerin uygun koşullarda öğrenimlerine devam edebilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

22-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş