Arama sonuçları

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı. Milyonlarca üniversitelinin beklediği haber sonunda geldi. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve öğrenim kredisi sonuçları açıklandı. Sonuçlara sonuç.kyk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Burs ya da öğrenim kredisi almaya hak kazananların 18 Kasım’a kadar onay vermeleri gerekiyor.

 

KYK BURS VE KREDİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklandığını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından duyurdu. Kasapoğlu şöyle dedi: “Sevgili gençler, KYK burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Bu vesileyle daima yanınızda olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Burs ve kredilerinizi sağlıklı günlerde kullanmanızı dilerim. Hayırlı olsun."

18 KASIM’A KADAR ONAY VERMEK GEREKİYOR

Burs ve kredi kazanan öğrencilerin, bu haktan yararlanabilmesi için 18 Kasım Pazar günü saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameyi onaylaması gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından, burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin ekonomik, sosyal, başarı durumu ile ilgili sunduğu beyanların doğruluğu, 11 farklı kamu kurum kuruluşu aracılığıyla teyit edilerek değerlendirildi. Buna göre de hangi öğrencilere kredi hangilerine de burs verileceği belirlendi.    

BURS VE KREDİ MİKTARI NE OLDU?

2018-2019 öğretim yılı açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite öğrencilerine KYK burs ve kredilerinin artırıldığını açıklamıştı. Erdoğan şöyle demişti:

“İsteyen herkese kredi, burs veriyoruz. Ama sıkıntımız var. Öğrencilerimiz hep burs istiyor, krediye yaklaşmıyor. Oysa kredi iş bulduktan sonra faizsiz şekilde ödenecek olan burstur. Öğrencilerimize buradan müjde vermek istiyorum. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için kredi ve burs miktarını lisansta 500 TL’ye, yüksek lisansta 1000 TL’ye, doktorada 1500 TL’ye yükseltme kararı aldık. Beslenme yardımı da günlük 8 TL. Bu yıl KYK yurtlarında bir artışa gitmedik.”

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere, ilk ödeme bu ay iki aylık olarak yapılacak. Burs/kredi Ocak 2018'den bu yana lisans öğrencilerine aylık 470, yüksek lisans öğrencilerine 940, doktora öğrencilerine de 1410 lira olarak ödeniyordu. 2019 yılından itibaren de Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladığı miktarlarda ödemeler yapılacak.

BURS VE KREDİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

 

Burs, yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşı öğrencilere karşılıksız verilen maddi destektir. Öğrenim kredisi ise yükseköğrenim gören gençleri maddi yönden desteklemek için geri ödemeli olarak verilir. Öğrenim kredisi öğrencilerin devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince ödenir. Öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Enstitüsü Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile toplam borç belirlenir. Öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonra başlamak üzere aylık taksitler halinde öder. 

13-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş