Arama sonuçları

KYK yurt başvuruları ne zaman yapılacak?

KYK yurt başvuruları ne zaman yapılacak?

KYK yurt başvuruları ne zaman yapılacak? Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kala üniversiteli olacak gençler için de yurt arayışları başladı. Barınma özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde öğrencilerin en büyük sorununu oluşturuyor.

Barınma seçeneklerinden biri de Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK yurtları olacak.

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt başvuruları ise ağustos ayından itibaren alınmaya başlanacak. KYK'dan yapılan açıklamaya göre, ülke geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) toplam 748 yurtla, 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan kurum, bu yılki yurt başvurularını ağustos ayında alacak.

KYK YURT BAŞVURULARI E-DEVLET ÜZERİNDEN 

Öğrencilerin başvuruları e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre değerlendirilecek. Bu nedenle öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet'e girip, okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleri bürolarıyla görüşerek düzelttirmeleri gerekecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapılamayacak. Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek.

KYK YURT İÇİN ÖSYM’DEN BİLGİ ALACAK

Öğrencilerin başvuru sırasındaki kodlama hatalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan KYK, geçen yıl kısmi olarak uyguladığı sistemi bu yıl tam olarak hayata geçirecek. 

Buna göre, öğrencilerin okul bilgileri, YÖK'ün sistemi üzerinden alınacak. Uygulama sayesinde öğrencilerin başvuru esnasında yanlış işaretleme yaparak, mağdur olması engellenecek.

Ayrıca başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için, e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimlikleri ile PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet'e giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye kurumun resmi internet adresi "yurtkur.gsb.gov.tr"den ulaşabilecek. 

29-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş