Arama sonuçları

KYK yurt başvurusunda son gün. Kimler başvurabilir?

KYK yurt başvurusunda son gün. Kimler başvurabilir?

KYK yurt başvurusunda son gün. Kimler başvurabilir? Bu yıl 700 bin öğrencinin konaklayacağı Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK yurt başvuruları bugün son buluyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına kimler başvurabilir?

KYK yurtları için şu öğrencilerin başvurma hakları bulunuyor:

-2019-2020 öğretim yılında ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri.

-Herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri.

-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde eğitim görmekte olan öğrenciler.

 

KYK YURT BAŞVURUSUNDA SON GÜN. KİMLER BAŞVURABİLİR?


Başvurular 26 Ağustos saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini güncelleyebilecek. KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran 2019 tarihinden önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran öğrenciler de (ön lisans, lisans) ara sınıf olarak 19-26 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.

 

BAŞVURULAR EK YERLEŞTİRME İÇİN DE OLACAK
 

2019-2020 öğretim dönemi için 30 Haziran 2019 tarihinden sonra bir yükseköğrenim kurumuna yerleşen öğrencilerin de başvuruları daha sonra alınacak.

Bu öğrenciler:

-30 Hazian’dan sonra yükseköğretim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay geçiş /dikey geçiş öğrencileri.

Ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler.

Özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri.

Türkiye’ye kendi imkânları ile gelen yabancı uyruklu öğrenciler.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor. 

Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmesi gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.

ÖĞRENİM BİLGİLERİNİZİ KONTROL EDİN


Yurt başvuruları e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak. 
Başvuru ve sonuç açıklamaya ilişkin her tür bilgi http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden duyurulacak.

 

26-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş