Arama sonuçları

Lara’nın bilim kitabı en çok satanlar listesine girdi

Lara’nın bilim kitabı en çok satanlar listesine girdi

Lara’nın bilim kitabı en çok satanlar listesine girdi. ABD’nin New Jersey eyaletinde lise öğrencisi Lara Özkan'ın yazdığı bilim kitabı Amazon’da en çok satanlar listesine girdi. Başarısı başarısı eyalet sınırlarını aşan Türk kızı, birçok üniversitenin kendisine tam burslu eğitim teklifinde bulunduğunu, kariyeri için en uygun okulda eğitim alıp en kısa zamanda bir bilim insanı olma hayalini gerçekleştirmek istediğini söyledi.

New Jersey’in Bergen şehrinde Malatya kökenli ebeveyni ve iki kardeşi ile yaşayan Özkan, henüz 16 yaşında, kanser ve obezite ilişkisi üzerine yazdığı kitap ile Amazon’da, alanında en çok satan ilk 5 kitap arasına girmeyi başardı.

LARA’NIN BİLİM KİTABI EN ÇOK SATANLAR LİSTESİNE GİRDİ

New Jersey'in Hackensack semtinde, okuduğu Bergen Bilim ve Teknoloji Akademisi (BCA) Amerika'nın bir numaralı devlet lisesi seçilen ve sınavla girmeye hak kazandığı okulda lise son sınıf öğrencisi olan Özkan, birden fazla araştırma laboratuvarında kanser araştırmaları ekibinde yer alıyor.

KAYNAK SIKINTISI ÇEKİNCE YAZDI

Özkan, 14 yaşında başlayıp 2 senede bitirdiği "RNA Sırlaması" isimli kitabını yazma nedeni hakkında, "Çalışma yaptığım biyoloji ve data analizi konularında kaynak sıkıntısı çekince, bu alanda başlangıç seviyesindeki lise öğrencileri için bir kitap yazmaya karar verdim" şeklinde konuştu.

Özkan, şöyle devam etti: "Amazon’da Bio-Medikal Mühendislik ve Bioistatistik alanlarında en çok satanlar listesine girmek doğrusu benim hiç beklemediğim bir şeydi. Sadece kaynak amaçlı yazdığım bu kitap beklediğimden fazla ilgi gördü. Özellikle Bioinformatik profesörlerinden aldığım yorumlar beni çok mutlu etti." 

SATIŞ GELİRİ KANSER ARAŞTIRMALARI İÇİN

 Kitabı yazarken hiçbir gelir beklentisi içinde olmadığını belirten Özkan, satıştan toplanan gelirin tamamını Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsüne bağışladığını belirtti. Henüz lise son sınıfa giden ve 4.0 tam puan ortalaması ile okulun onur listesinden hiç inmeyen Lara Özkan’ın genç yaşta kitap yazması ve en çok satanlar listesine girmesi bölge yöneticilerinin de takdirini topladı.

Lara’nın yaşadığı bölge olan Bergen'de İlçe Komiseri Tom Sullivan, Türk kızının başarısını sosyal medya hesabında paylaşırken, şunları yazdı: "16 yaşında kitabı yayınlanmış bir yazar olan Lara Özkan’ın hikayesini duyalım. 'RNA Sıralaması: İlkeler ve Veri Analizi’ adlı kitabı okuyuculara genetiğin temellerini öğretiyor ve Amazon’un en çok satanları listesinde ilk 5'e girdi. Tebrikler." ifadelerine yer verdi.

ARAŞTIRMASI DA ÖDÜL ALDI

- Diyet ve kanser ilişkisi üzerine araştırması Yale'den ödül aldı

Özkan, henüz lise öğrencisi olmasına rağmen Amerika'nın en iyi kanser araştırma merkezleri arasında yer alan Cold spring Harbors Laboratuvarı'nın araştırma ekibine girmeyi başaran genç bilim insanı adayı. Özkan, Moleküler Biyoloji, Bioinformatik ve Genetik araştırmacısı olarak beslenme alışkanlıkları ve kanser ilişkisi üzerine çalıştığını, bu alanda hazırladığı projelerle Amerika'nın en prestijli eğitim kurumları arasında bulunan Yale ve John Hopkins üniversitelerinden de ödül aldığını söyledi.

Uluslararası alanda da başarılara imza atan Özkan, dünyanın en büyük üniversite öncesi bilimsel araştırma fuarı olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (ISEF) çerçevesinde düzenlenen yarışmada, Matematik, Bilgisayar Bilimi ve Biyoinformatik alanlarında birincilik ödülüne layık görüldü.

KANSER ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

Genç araştırmacı, kanser alanını seçmesindeki nedeni şöyle anlattı:

"Modern tıp biliminin gelişmesine rağmen, kanser tam tersine bir çizgi izlemekte ve katlanarak artmakta. Bu artışın ve ölümlerin modern şehir yaşamı ile ilgili olduğu konusunda birçok araştırma mevcut, fakat tam olarak ve nasıl bir bağlantı olduğu konusu henüz netlik kazanmamış. Bu konudaki en önemli etkenin yaşam tarzı ve yanlış beslenme kaynaklı obezite olduğunu düşünüyorum. Özellikle insan genetiği veri analizi ile bu konudaki ilişkileri aydınlatabileceğimizi düşünüyorum.Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında bilim dünyasının çaresizliği, Genetik ve RNA araştırmalarımın insanlık için ne kadar anlamlı olabileceği konusunda beni ayrıca motive etmekte. Bu heyecanımı ve başarımı devam ettirecek bir ortamda bilimsel araştırmalarıma devam etmek, hastalarla yakın ilişki içerisinde olmak istiyorum. Ayrıca hayallerimden birisi de Türkiye’de Amerika ile bağlantılı bir laboratuvar kurmak. Bu sayede hem Türkiye’de zaman geçirebileceğimi hem de ABD'de eğitim almak isteyen Türk öğrencilere bir köprü kurabileceğimi düşünüyorum."

Okuluyla bağlantılı bir ilaç firmasında patent araştırma direktörü olarak da çalışmalar yaptığını belirten Özkan, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile ortak proje üreten bir firmada, ücret karşılığı yarı-zamanlı işe başladığı bilgisini paylaştı.

28-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş