Arama sonuçları

LGS: 3’üncü nakil tercihlerinde son gün

LGS: 3’üncü nakil tercihlerinde son gün

LGS: 3’üncü nakil tercihlerinde son gün. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen nakil uygulamasında üçüncü tercih dönemi bugün son buluyor. Tercihlerinizin geçerli olması için onaylatmanız gerekiyor.

 

LGS: 3’ÜNCÜ NAKİL TERCİHLERİNDE SON GÜN

4 kez düzenlenecek nakil uygulamasında üçüncü dönem bugün son buluyor. İki nakil döneminin ardından açıkta kalan öğrenci sayısı 91 binden 15 bin 574’e düştü.

AİLELER NE İSTİYOR?

Ancak okulların açılmasına yaklaşık 2 hafta kala LGS yerleştirmelerinde sorunlar bitmiş değil. Çünkü bir yanda 15 binin üzerinde öğrenci açıkta kaldı, bir yanda da istemedikleri okullara yerleştirilen öğrenciler.

İlk yerleştirme kriterlerinin yol açtığı sıkıntılar bitmedi. Merkezi yerleştirmede aileler bir okul türünden sadece 3 okul tercih edebildi. Kayıt alanından komşu kayıt alanından tercih yapabilmek için de kendi kayıt alanından 3 okulu tercih listelerine almak zorunda kaldılar. Bu okullardan bir ya da ikisi de meslek lisesi ile imam hatip lisesi olunca öğrenciler bu okul türlerine yerleşti. İlk merkezi yerleştirmenin okulda bulunuşluk kriteri ve bununla ilgili yapılan hatalar ise yine öğrencileri mağdur etti.

Nakil uygulaması başlarken okul türü zorunluluğu ile okulda bulunuşluk kriteri kaldırıldı ama ilk yerleştirmenin getirdiği istemediği okula yerleşme sorunu çözülemedi.

İKİLİ EĞİTİME DE RAZILAR

MEB ilk nakil uygulamasında yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liseler için 58 bin ek kontenjan verdi. Ancak artık ek kontenjan yok. Bazı Anadolu liselerinde ikili eğitime geçildi. Aileler ise çocuklarının istemedikleri okul türlerine gitmelerindense ikili eğitimi tercih ediyor.

Yine aileler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un üçüncü ve dördüncü nakil döneminde sorunların çözüleceğine ilişkin açıklamalarını hatırlatarak, “Bu sorun ancak ek kontenjan çıkarsa çözülür” diyor.

ÖZEL OKULA GİDENLER BOŞ KONTENJAN YARATIYOR

Bu arada LGS puanıyla yani sınavla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde yalnızca özel okula giden öğrenci olursa boş kontenjan oluyor.

SONUÇLAR 3 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Bu arada üçüncü nakil tercihlerinin yerleştirme sonuçları 3 Eylül’de açıklanacak. Aynı gün dördüncü ve son kez yapılacak nakil uygulaması da başlayacak.

31-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş