Arama sonuçları

LGS: 500 tam puan alan çıkar mı?

LGS: 500 tam puan alan çıkar mı?

LGS: 500 tam puan alan çıkar mı? 1 milyon öğrencinin girdiği Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ardından tartışmalar da başladı. Özellikle matematik ve fen sorularının zorluğu, en iddialı öğrencilerin bile bu soruları boş bırakması ya da hatalı cevaplaması LGS’de tam puan yani 500 tam puan alan öğrencinin çıkıp çıkmayacağı sorusuna neden oldu.

LGS sonuçları seçimden sonra 26 Haziran’da açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 22 Haziran’da açıklanacak LGS sonuçlarının seçimden sonra yapılmasına karar verdi. 26 Haziran’da LGS sonuçlarıyla birlikte sınavlı ve sınavsız öğrenci alacak liselere yerleştirme kriterleri de belirlenecek.

LGS: 500 TAM PUAN ALAN ÇIKAR MI?

Hürriyet’ten Esra Ülkar’ın haberine göre eğitimciler de LGS’de 500 tam puan alacak öğrenci sayısının az hatta, hiç olmayabileceğini söylüyor.  

İşte eğitimcilerin LGS soruları ve puanları ile ilgili yorumları.:

500 TAM PUAN ALAN ÇIKMAYABİLİR

Hatice Yılmaz (Oğuzkaan Koleji Eğitim Koordinatörü): Tüm soruları yapan ya az çıkar ya da hiç çıkmayabilir. Öğretmen, veli ve öğrencilerin morali bozuk. Üzülmeye gerek yok. Sınav zorsa herkese zor, kolaysa herkese kolay. Eğer sınav kolay olsaydı Galatasaray Lisesi’ne 90 soruda 89-90 yapan girecekti, şimdi 79-80 yapan girebilecek. Türkçe’nin dili sade, anlaşılır, müfredata ve öğrenci düzeyine uygun. Uzun bir metne bağlı birden çok soru olması da bu sınava özgü. İnkılap tarihinde soru metinleri uzun ama kolay. İngilizce’de görsel okuma ve kelime bilgisi gerektiren sorular çok. Din okuduğunu anlama, yorumlama, analiz ve sentez üzerine kurulmuş. Soru ve seçenekler açık. Matematik anlam, kavrama, ilişkilendirme şekil görme ve şekilden çıkarım yapma becerilerini ölçüyor. Sınavın belirleyicileri matematik ve fen. Matematikte sorular uzun ve yoruma dayalı. Bilgiye dayalılar bile yorum içeriyor, verilen süre yeterli değil. Fende çok uzun paragraf soruları ağırlıkta. Çözmek için öğrencinin bilimsel düşünme becerisi gelişmiş olmalı. Görsel yorumlama, deney düzenek soruları çok fazla, şekil ve grafik okuma becerisi gerektiriyor. Sayısalda öğretmenler bile zorlanabilir. Üniversite sınavına hazırlananlar da bunları çözmeli. LGS’nin zor olması yerleştirmeyi kolaylaştıracak. Bir anlamda OKS’ye (Ortaöğretim Kurumu Sınavı) geri dönüldü.

SAYISAL BÖLÜMÜN SÜRESİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Bilfen Ortaokulları Bölüm Başkanları: Matematikte yayımlanan örnek soruların zorluk derecesinin üstüne çıkılmış. Birden fazla kazanımın birleşmesiyle oluşan sorular öğrencileri yordu. Bilgiyi günlük yaşam kazanımlarıyla birleştirebilenler başarılı olacak. A kitapçığı 4’üncü soruda şekildeki kenar uzunluklarının orantılı çizilmemesi öğrencilerin çözerken yanılmasına neden oldu. Sayısal bölümün sınav süresi gözden geçirilmeli. Fende günlük hayattan ve deney düzeneklerinden oluşan sorular dikkat çekiyor. Matematik çok zor olduğu için öğrenciler fene gereken süreyi ayıramadı. ‘Bileşik Makine’ sorusunun çeldiricisi yüksek, analiz ve sorudaki görseli doğru yorumlama gerektiren belirleyici bir soru. Türkçe’de bilgi ve dikkati yorum becerisiyle birleştirme yeteneği ön planda. Din soruları okuduğunu anlamaya yönelik. İnkılap tarihi orta zorlukta. Kavram bilgisi iyi, okuduğunu yorumlayanlar rahat cevaplar. İngilizce’de kelime bilgisi ve dikkati ölçen sorular var.

ÖĞRENCİLERE TERCİH DANIŞMANLIĞI

 MEB’in yayınladığı ‘2018 Yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu’na göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile liseye geçişte öğrencilere destek olmak amacıyla, il ve ilçelerde tercih danışmanlığı komisyonları oluşturuldu. Komisyonlar öğrencilerin yetenek, ilgi, ihtiyaç, kişilik özellikleri ve yaşam koşullarıyla uyumlu olacak şekilde bir üst öğrenim kurumuna geçiş süreçlerinde onlara rehberlik edecek.

SANAT VE SPOR LİSELERİ ALTERNATİF OLUR MU?

8’inci sınıfların önünde LGS ve adrese dayalı yerleştirme dışında bir seçenek daha var: Güzel sanatlar ve spor liseleri. Bunlara başvurular 26 Haziran’da sona erecek. MEB’in verilerine göre 81 güzel sanatlar, 74 spor lisesi ile bu sistemle öğrenci alacak 4’ü spor, 2’si görsel sanatlar ve klasik sanatlar alanında eğitim veren 6 imam hatip lisesi bulunuyor. Bunlar yetenek sınavı ve ortaokul başarı puanına göre öğrenci alacak. Ortaokul başarı puanı ise 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacak. Boş kontenjan kalırsa puan üstünlüğüne göre yerleştirme olacak. Ayrıca 8 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin ‘denizcilik’ alanını isteyenler için mülakat ve beden yeterliliği sınavı yapılacak. Bu sınav, daha önce 9’uncu sınıfın sonunda düzenlenirken, bu yıl 8’inci sınıfı bitirenlere uygulanacak. Yetenekle girecek adaylar, bir güzel sanatlar veya spor lisesine müracaat edebilecek.

126 BİN 510 KONTENJAN VAR

Ankara Fen, Kabataş Erkek, Galatasaray gibi liselerin de olduğu fen, sosyal bilimler liseleriyle, özel program ve proje uygulayan toplam 1.367 ortaöğretim kurumu, merkezi sınavla 126 bin 510 öğrenci alacak. Bu kapsamda İstanbul’da 225, Ankara’da 82, İzmir’de ise 62 lise bulunuyor. MEB’in listesinde en çok kontenjanın 34 bin 530 ile Anadolu lisesine ayrıldığı görülüyor. Onu, 34 bin 500 ile fen lisesi, 28 bin 860 ile Anadolu imam hatip, 19 bin 170 ile mesleki ve teknik Anadolu, 9 bin 450 ile sosyal bilimler liseleri izliyor.

04-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş