Arama sonuçları

LGS: Açıkta kalan öğrencinin nakil komisyonu stresi

 LGS: Açıkta kalan öğrencinin nakil komisyonu stresi

LGS: Açıkta kalan öğrencinin nakil komisyonu stresi. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmelerinde artık nakil komisyonlarına geçildi. İl ve ilçelerde kurulan bu komisyonlar açıkta kalan öğrencileri boş kontenjanı olan okullara yerleştirecek. Geçtiğimiz 10 Eylül’den itibaren tercihleri alan nakil komisyonlarına başvuru için bugün son gün. Yerleştirme sonuçları ise 16 Eylül’de açıklanacak.

LGS: AÇIKTA KALAN ÖĞRENCİNİN NAKİL KOMİSYONU STRESİ

LGS’de 4 kez nakil uygulaması yapıldı. 3’üncü nakil yerleştirmeleri sonucunda 8 bin 738 oldu. 4’üncü yerleştirme sonuçlarında ise açıkta kalan öğrenci sayısı açıklanmadı. 4’üncü nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından merkezi olarak yapılan nakil dönemi de kapanmış oldu. Son nakil uygulamasının ardından yerleşemeyen öğrencilere adres olarak ‘komisyonlar’ gösterildi. İl ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarının yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ve boş kontenjanı olan okullara yerleştirme işlemini yapacağı açıklandı.

SEÇENEK OLARAK HANGİ OKULLAR VAR?

Günlerdir pervinkaplancom’a ve Youtube kanalımıza gelen mesajlar ise açıkta kalan ailelerin yaşadıklarını gösteriyor. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan Anadolu liselerine ek kontenjan verilmediği için öğrencilere tercih yapmaları için seçenek olarak meslek ve imam hatip liselerinin gösterildiği belirtiliyor.

VELİLER MESAJLARINDA NE DİYOR?

İşte velilerden gelen mesajlardan bazıları:

-Bulunduğumuz ilçede Anadolu lisesi bir tane ve o da dolu. Geriye kalan okullar ise meslek lisesi ve imam hatip lisesi. Ben ne yapacağım? Çocuğumu bu okullara yollamak istemiyorum. Ya açık liseye gidecek ya da özel okula öyle mi?

-Komisyon görevlileri açık liseyle tehdit ediyor. Meslek lisesi seçebilirsiniz diyorlar, iyi de ben çocuğumun akademik eğitim almasını ve üniversiteye gitmesini istiyorum. 90 not ortalamasıyla çocuğum açıkta kaldı.

-Bir yıldır LGS velileri ve çocukları olarak çok çektik. Çilemiz daha bitmedi. Açıkta kalan veliye meslek lisesi dayatılıyor. Bizler de zorunlu tercih yapmak zorunda kaldığımız meslek liselerinden kurtulamıyoruz.

-İlçede bize açıkta kalanları meslek ile imam hatip liselerine yerleştireceğiz diyorlar. Zaten  Anadolu liselerinde kontenjan yok. Bu okulları istemiyoruz ne yapacağız?

-80 üstü ortalamaya sahip çocuğum açıkta kaldı. Seçeneğimiz ya meslek ya da açık lise. Kredi çekip özel okula göndermeye karar verdik. Ama bu yıl bize yaşatılanları hiç unutmayacağız.

-Öğrenimi süresince hep takdir, teşekkür alan oğlum açıkta. Bu nasıl bir yerleştirme sistemi?

 

 

 

13-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş