Arama sonuçları

LGS boş kontenjanlar: Galatasaray 9, İstanbul Erkek 1, Kabataş Erkek 7

LGS boş kontenjanlar: Galatasaray 9, İstanbul Erkek 1, Kabataş Erkek 7

LGS boş kontenjanlar: Galatasaray 9, İstanbul Erkek 1, Kabataş Erkek 7. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında iki kez yapılacak nakil uygulamasının ilki 2 Ağustos’ta bitiyor. Bu yıl iki kez nakil uygulaması yapılacak.

29 Temmuz’da başlayan ilk nakil uygulaması başvuruları için son tarih 2 Ağustos’ta son bulacak. Yerleştirme sonuçları 5 Ağustos’ta açıklanacak.

5-8 Ağustos tarihleri arasında ise 2 nakil uygulaması yapılacak. Bunun da sonuçları 10 Ağustos’ta açıklanacak.

LGS BOŞ KONTENJANLAR: GALATASARAY 9, İSTANBUL ERKEK 1, KABATAŞ ERKEK 7

LGS yerleştirme sonuçları açıklandığında Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri yüzde 100 dolmuştu. Ancak aralarında en yüksek puanla öğrenci alan Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş Erkek başta olmak üzere birçok okuldan özel okula geçişler yüzünden Türkiye’nin en köklü liselerinde bile boş kontenjan oluştu.

İlk yerleştirmede taban puanı 500 olan Galatasaray Lisesi’nde boş kontenjan 9. İstanbul Erkek Lisesi’nde 1, Kabataş Erkek Lisesi’nde 7. Kadıköy Anadolu’da 8 boş kontenjan bulunuyor.  Kadıköy Atatürk Fen Lisesi’nde 1, Vefa Lisesi’nde,8 Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde 11 kontenjan boş.

Kısaca Türkiye’nin en yüksek puanlı okulları nakil dönemine boş kontenjanlarla giriyor.

KİMLER NAKİL UYGULAMASINA KATILABİLİR?

Sınavla ya da sınavsız yerleşmiş tüm öğrenciler katılabilir. Açıkta kalan öğrenciler katılabilir. Özel okula kesin kayıt yaptırmış öğrenciler yine nakil uygulamasına katılabilir. Her nakil döneminde 3 sınavla, 3 sınavsız, 3 pansiyonlu okul tercih hakkı var. Yerleşen öğrenciler için nakil döneminde yerel yerleştirmede geçerli olan okul türü ve kayıt alanı zorunluluğu bulunmuyor.

NAKİLLERDE SIKINTI YAŞIYORLAR

Bu arada bazı özel okullar öğrencilerinin kayıtlarını “kesin” kayıta dönüştürüp, e-okul sistemine işlemediği için bu okulların öğrencileri nakil başvurusunda bulunamıyor.

Bazı okullar velilerine “Bize kayıt oldunuz, nakillere katılamazsınız. İstiyorsanız 19 Ağustos’tan sonra nakil alın” diyor. Oysa iki kez yapılacak nakil dönemi 8 Ağustos’ta son bulacak. Şikayetler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı bu okulları öğrencilerin kayıtlarının “kesinleştirilmesi” ve nakil başvuru yapmalarına engel olunmaması gerektiği konusunda uyardı.

01-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş