Arama sonuçları

LGS’de ‘fotoğraflı kimlik’ krizi çözüldü

LGS’de ‘fotoğraflı kimlik’ krizi çözüldü

LGS’de ‘fotoğraflı kimlik’ krizi çözüldü. Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek yaklaşık 1 milyon öğrenci velisinin şu günlerde yanıtını aradığı soru “Sınava girecek çocuklarımızın kimlik kartında fotoğraf olması zorunluluğu var mı?” oldu.

Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan bugünkü yazısında LGS'de fotoğraflı kimlik kartı sorununu yazdı. İşte Kaplan'ın yazısı:

LGS'DE 'FOTOĞRAFLI KİMLİK' KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Ailelerden, “Nüfus cüzdanı ve yeni kimlik kartında fotoğrafı olmayan çocukların sınava alınmayacağı söyleniyor” mesajları üzerine biz de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) uygulamanın nasıl olacağını sorduk. Önce “15 yaşını dolduranlarda fotoğraflı kimlik kartı olacak. Bu İçişleri Bakanlığı’nın kararı” yanıtını aldık.

LGS’DE ‘FOTOĞRAFLI KİMLİK’ KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Oysa geçtiğimiz ay yayımlanan LGS kılavuzunda sınava giriş belgeleri şöyle sıralanıyor:

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınava giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya TC kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi.

FOTOĞRAF YALNIZCA SINAVA GİRİŞ BELGESİNDE

Kılavuzda fotoğraf şartı yalnızca sınava giriş belgesinde ve yabancı uyruklular için verilen belgede yer alıyor. Ancak bakanlık ilk açıklamasında “15 yaşını dolduracaklarda fotoğraf şart. Bu bizim değil, İçişleri Bakanlığı’nın kararı, kılavuza yazmamıza gerek yoktu” dedi.

KİMLİK İÇİN 2 AY SONRA GÜN VERİLİYOR

Nüfus müdürlüklerinin en erken 2 ay sonraya gün verdiği ve bu durumda 2003 doğumluların sınava girememe riskinin gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine MEB, Habertürk’e şu açıklamayı yaptı:

“Kılavuzda yazmıyor olsa da İçişleri Bakanlığı’nın böyle kararı var. Sınava girecekler genel olarak 14 yaşında. Ama 15 yaşında da öğrenci olabileceğini varsayarak, fotoğraflı nüfus cüzdanı ve kimlik kartı istememe kararı aldık.”

Böylece sınava sayılı günler kala fotoğraf krizi de çözülmüş oldu.

SINAVA KENDİ OKULUNUZDA MI GİRECEKSİNİZ?

LGS öğrenci ve velilerinin merak ettiği bir başka soru ise LGS’ye kendi okullarında girip giremeyecekleri oluyor. Bu sorunun yanıtına gelince “muhtemelen hayır.” Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da zaten öğrenciler kendi okullarında sınava giremeyebilir dedi. LGS’nin sadece gerekli durumlarda ilçe merkezlerinde, bunun dışında il merkezlerinde yapılacağı dikkate alındığında kendi okulunuzda sınava girme olasılığınız yok görünüyor.

3 YANLIŞ KURALI NASIL UYGULANACAK?

Bir başka soru da LGS’de 3 yanlış 1 doğruyu ders ders mi götürecek yoksa tüm testlerde doğru ve yanlışlar mı hesaplanacak?

Puan hesaplaması nasıl yapılacak ona bakalım. Kılavuzda ne diyor? Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her bir öğrencinin her bir ders testine ait ham puanı; ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur. Bu da testlere göre yani derslere göre olacağını gösteriyor.

05-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş