Arama sonuçları

LGS’de nakil uygulaması nasıl yapılacak?

LGS’de nakil uygulaması nasıl yapılacak?

LGS’de nakil uygulaması nasıl yapılacak? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları 30 Temmuz’da açıklanacak. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yerel ya da sınavla bir okula yerleşip, yerleşemediğinizi de öğrenmiş olacaksınız. Bir okula yerleştiğinizde kayıtlarınız da otomatik olarak o okullara yapılacak. Yani sizin bireysel olarak gidip kayıt yaptırmanıza gerek kalmayacak.

Herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrenciler ise açık liseye otomatik olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaydedilmiş olacak.

LGS’DE NAKİL UYGULAMASI NASIL YAPILACAK?

30 Temmuz Pazartesi günü yerleştirme sonuçlarıyla birlikte boş kontenjan olan okulları da görebileceksiniz. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bu kez de nakil uygulaması başlayacak.  6 Ağustos- 6 Eylül tarihleri arasında 4 kez nakil uygulaması yapılacak.

 

İLK NAKİL DÖNEMİ 6 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

İlk nakil için başvurular 6-10 Ağustos tarihleri arasında alınacak, sonuçları 13 Ağustos’ta açıklanacak. İkinci nakil başvuruları da aynı gün yani 13 Ağustos’ta başlayacak 17 Ağustos’ta bitecek. Sonuçlar ise 19 Ağustos’ta açıklanacak.

 

ÜÇÜNCÜ NAKİL UYGULAMASI BAYRAMDAN SONRA

 

Araya Kurban Bayramı gireceği için üçüncü nakil uygulaması için başvurular bayramdan sonra 27-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sonuçlar 3 Eylül’de açıklanacak. Son kez ise 3-6 Eylül tarihleri arasında dördüncü nakil başvuruları alınıp, 8 Eylül’de son bulacak.

 

TÜM ÖĞRENCİLER KATILACAK

 

Nakil uygulaması tüm öğrencilere açık olacak. Yani sınavla ya da yerel yerleşen, yerleşemeyen ya da özel okullarda okuyan tüm öğrenciler nakil başvurusunda bulunabilecek.

 

YİNE E-OKUL ÜZERİNDEN YAPACAKSINIZ

 

Aynı ilk yerleştirme başvurularında olduğu gibi yine e-okul üzerinden yapacaksınız ve okul müdürlüklerine onaylatacaksınız. Başvuru süreleri içinde tercihlerinizde değişiklik ya da iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. İptal ederseniz elbette ki başvurularınız yerleştirme için dikkate alınmayacak.

 

KONTENJANIN BOŞ OLMASI ŞARTI YOK

 

Nakil başvurusu yapacağınız okulun kontenjanının mutlaka boş olması gerekmiyor. Kontenjanı dolu görünen okullara da başvuru yapabileceksiniz.

 

KİM KAÇ OKUL TERCİH EDECEK?

 

Sınavla öğrenci alan okullar için 3

Yerel yerleştirme için 3

Pansiyonlu okul için 3

Yani sınava girdiyse ve pansiyonlu okul da tercih edeceksiniz toplam tercih hakkınız 9 olacak. Pansiyonlu okul seçmezseniz bu durumda 6 okul.

Sınav puanınız yoksa yani LGS’ye girmediyseniz yerel yerleştirme ve eğer pansiyonlu okul da istiyorsanız toplam 6 tane okul yazacaksınız.

 

LGS NAKİLLERİNDE SINIRLAMALAR OLACAK MI?

 

Tıpkı ilk tercihlerinizde olduğu gibi nakil uygulamalarında da okul türü, kayıt alanı gibi sınırlamalarınız olacak mı?

Eğer ilk yerleştirmede yerel yerleştirme ile bir okula yerleştiyseniz artık kayıt alanından okul ve farklı tür seçme zorunluluğunuz yok.

3 tercihinizi başka kayıt alanlarından da yapabileceksiniz. Bu durumda ilk yerleştirmede size ne deniyordu, 5 tercihinizi kullanacaksanız bunun 3 tanesini kayıt alanından seçeceksiniz. Eğer yerleştiyseniz artık size tanınan 3 tercih hakkınızı kayıt alanınızdan seçmeme hakkınız olacak.

 

YEREL YERLEŞTİRMEYLE YERLEŞEMEYEN

 

Eğer tercihlerinizden birine yerleşemediyseniz size sınırlama var.

3 tercih hakkınız var ama bunun ilk 2 okulunu kayıt alanından seçeceksiniz. Bir okul türünden sadece 2 tane okul seçebileceksiniz. Yani 3 okulunuzu da Anadolu lisesi olarak belirleyemezsiniz.  Birinin mutlaka meslek ya da imam hatip olması gerekiyor.

4’üncü nakil başvurusunda da öğrenciler mesleki eğitim merkezlerini seçebilecek.

 

ÖZEL OKULLARDA DA KAYITLAR BAŞLAYACAK

 

Özel okullar da nakil döneminde tekrar öğrenci kayıtlarını alabilecek. Çünkü nakil uygulamasına özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler de katılacağı için özel okullarda da başta yabancı özel okullarda olduğu gibi dolan kontenjanlardan bazıları boşalabilecek.

Nakil dönemindeki yerleştirmelerde de aynı kriterler geçerli. Sınavla ve yerel yerleştirmeyle hangi ölçütlere göre okullara yerleştirme yapılacaksa nakil uygulamasında da aynı kurallar geçerli olacak.

Nakil döneminde bir okula yerleşen öğrencilerin kayıtları da otomatik olarak yeni yerleştikleri okullara geçecek. Yerleşemezseniz aynı okulda kalacaksınız.

 

YERLEŞTİĞİMİZ OKULDA KAYDIMIZ SİLİNİR Mİ?

 

Nakil için başvurduğunuzda eğer yerleşemezseniz aynı okulda kalırsınız, ama başka okula yerleşirseniz kaydınız o okula geçer.

Bir okula yerleşmiş olsanız da nakillere katılabilirsiniz.

 

 

 

 

18-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş