Arama sonuçları

LGS: En fazla puan hangi derslerden gelecek?

LGS: En fazla puan hangi derslerden gelecek?

LGS: En fazla puan hangi derslerden gelecek? Liseye Geçiş Sınavı (LGS) iki oturumlu olarak gerçekleşecek. Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak. Bu bölümde 20 Türkçe ile 10'ar tane TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru yöneltilecek. Bu bölümün süresi 75 dakika olacak. Sınavın ikinci oturumu ise sayısal alan olacak. Bu bölümde de Bu bölümde 20 Fen Bilimleri ile 20 Matematik olmak üzere 40 soru yer alacak ve 60 dakika cevaplama süresi olacak.

LGS: EN FAZLA PUAN HANGİ DERSLERDEN GELECEK?

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın LGS Sınav Rehberi başlıklı yazı dizisine göre sınavda öğrencilere en fazla puan kazandıracak testler ise Türkçe, Matematik ve Fen soruları olacak. Çünkü bu derslerin katsayıları TEOG'da olduğu gibi 4 olarak belirlendi. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil sorularının katsayıları ise 1. Bu derslerin TEOG sınavlarında ağırlıkları 2'ydi. LGS’de etki dereceleri daha düşük oldu. 

TÜRKÇE’DEN BAŞLAMAK AVANTAJ OLACAK

Sözel alanda ise öğrencilerin en fazla zamanı diğer derslerden artırarak, Türkçe’ye ayırmaları avantajlarına olacak. Çünkü bu bölümde diğer 3 testin katsayısı 1 iken, 20 soruluk Türkçe’nin katsayısı 4 olacak. Yani en fazla puan Türkçe sorularından gelecek. İkinci bölüm ise katsayıları eşit 2 dersten yapılacağı için zamanı ikisine eşit bölmek gerekiyor. 

SORULARIN DAĞILIMI NASIL OLACAK?

BİRİNCİ BÖLÜM: SAYISAL ALAN

Türkçe: 20 

TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10

Yabancı Dil: 10                                              

Toplam: 50  

 

İKİNCİ BÖLÜM: SAYISAL ALAN

Matematik: 20

Fen Bilimleri: 20        

Toplam: 40  

 

29-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş