Arama sonuçları

LGS: İki okul türünü seçmek zorunlu mu olacak?

LGS: İki okul türünü seçmek zorunlu mu olacak?

LGS: İki okul türünü seçmek zorunlu mu olacak? Gazete Habertürk Yazarı Pervin Kaplan adrese dayalı liselere yerleştirmede ailelerin iki okul türünü seçmek zorunda kalacaklarını yazdı. İşte Kaplan’ın yazısı. 

LGS: İKİ OKUL TÜRÜNÜ SEÇMEK ZORUNLU MU OLACAK?

Ortaokul 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci için ise Liseye Geçiş Sınavı (LGS) soruların zorluğu, sınav sırasında soruların dışarıya gönderilmesi tartışmaları ardından son buldu. Bu kez LGS velileri için tercih süreci başlayacak. 

22 Haziran'da açıklanacağı duyurulan LGS sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kararıyla seçimden sonra 26 Haziran'da açıklanacak.  Aynı gün sınavla ve sınavsız öğrenci alacak liselere geçişin ayrıntılarının da belli olacağı LGS kılavuzu açıklanacak. Bu kılavuz ile birlikte yerleştirme ile ilgili birçok yanıtsız birçok soru da açıklığa kavuşacak. 

BURSA’DA PİLOT UYGULAMADA İKİ OKUL TÜRÜ ZORUNLU OLDU

 

Ancak Bursa'da yaklaşık 50 bin öğrenciyle "adrese dayalı tercih" pilot olarak uygulandı. Bu uygulama ailelerin "Çocuklarımız istemediğimiz okullara mı yerleştirilecek?" kaygılarına neden oldu. Uygulamaya katılan velilerin aktardıklarına göre adrese dayalı yerleştirmede her öğrenci en az iki okul türü seçmek zorunda kaldı. Bu durumda da tercihler Anadolu Lisesi+Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi+Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yapılmak zorunda kaldı. 

3 AYRI RENK, 3 AYRI BÖLGE

İşte Bursa'dan ailelerin aktardıkları: 

"e-okul üzerinden tercih ekranı açıldı. Anadolu, imam hatip ve meslek lisesi olmak üzere 3 okul türünden 10 tane okulu tercih etmemiz istendi. Tercih ekranında evin yakınındaki okullar 'yeşil bölge', evden uzak hatta bazı ilçelerden okullar komşu kayıt alanı olarak 'mavi bölge' ve adrese en uzak ve il dışından okullar da 'kırmızı bölge' olarak gösterildi. En az iki okul türünden tercih yapılması zorunlu tutuldu. Tercihin geçerli olması için Anadolu lisesi yanında zorunlu ya imam hatip ya da meslek lisesi seçmememiz gerekti. Zorunlu seçtik. Bu durumda çocuklarımız meslek ya da imam hatip lisesine zorunlu olarak gönderilecek ve bize de 'siz tercih ettiniz' denilecek. Oysa iki okul türünden tercih yapmazsanız tercihleriniz geçersiz sayılacak. Bu pilot uygulama dendi ama şunu gördük. Çocuklarımız ailelerine zorunlu tercih yaptırılarak istemediğimiz okullara gönderilmiş olacak." 

İSTEMEDİKLERİ OKULLARA GİTMEYECEKLERDİ 

Uygulamayı izleyen eğitim sendikaları Eğitim İş ve Eğitim Sen temsilcileri ise veliler gibi kaygılarını "Birçok soru yanıtsız. Aileler iki okul türünden birini seçmek zorunda bırakılırsa 'Kimse istemediği okula gitmeyecek' söylemi de gerçekliğini yitirecek" sözleriyle aktarıyor. 

VELİ KARARLI OLACAK

LGS tercih ve yerleştirmeleriyle ilgili ailelerden çok sayıda soru geliyor. Ancak yerleştirme kılavuzu çıkmadığı için onların soruları da yanıtsız kalıyor. Her yıl lise tercihi yapan aileler kaygılı olur. Ancak bu yıl hem sınav sisteminin okulların açılmasına 2 gün kala değiştirilmesi, hem de bu sistemin ayrıntılarının ortaya çıkmaması ailelerin kaygılarını daha da artırıyor. 

Bu yıl çocukları için lise tercihi yapacak ailelerin daha sabırlı olmaları ve paniklemeden tercih sürecine girmeleri gerekiyor. Bu yerleştirme sisteminde belli olan tek kural var o da aralarında yabancı liselerin de yer aldığı özel okullara kesin kayıt yaptıran, sınavla öğrenci alacak devlet liseleri için tercih yapamayacak. Bu yüzden de ailelerin en başta çocuklarını özel mi yoksa devlet liselerine mi gönderecekleri konusunda kararlarını vermeleri gerek. Özel liselere kayıtlar başladıktan sonra devlet liseleri için de tercih süreci başlayacak. Yani bu yıl devlette tercihler ile özel okulda kayıt takvimi çakışacak. Bunun tek avantajı devlet için tercih süreci devam ederken, çocuğunuzun da bir özel okula kesin kayıt yaptırıp, yaptıramayacağını öğrenmek olacak. Bu durumda da sınavla öğrenci alacak liseler için tercih yapabileceksiniz. Bu yıl her zamankinden daha karışık bir tercih süreci ve bununla ilgili soru işaretleri var. Ancak her yıl olduğu gibi HABERTÜRK olarak bu tercih sürecinde de hazırlayacağımız yazı dizileriyle sizlere destek olmaya devam edeceğiz.    

18-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin