Arama sonuçları

LGS: İlk nakilde liselerin puanları yükseldi

LGS: İlk nakilde liselerin puanları yükseldi

LGS: İlk nakilde liselerin puanları yükseldi. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında ilki yapılan nakil uygulamasının yerleştirme sonuçları incelendiğinde sınavla öğrenci alan liselerde puanların yükseldiği görülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) paylaştığı verilere göre ilk yerleştirmede açıkta kalan 91 bin 687 öğrencinin 45 bin 670'i bir liseye yerleşti. 46 bin 17 öğrenci ise yine açıkta kaldı. Sınavla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde boş kontenjan görünmüyor. Bakanlık verileri açıklamadığı için yerel yerleştirmede de boş kalan kontenjanların ne kadar olduğu ve hangi okul türlerinde bulunduğunu da bilmiyoruz.

30 Temmuz’da LGS ilk yerleştirme sonuçları açıklandığında yerel yerleştirmede ise boş kalan 342 bin 392 kontenjanın yalnızca 21 bin 70’i Anadolu liselerindeydi. Diğerleri ise Anadolu imam hatip ile mesleki ve teknik liselerdeydi. MEB, nakiller öncesinde Anadolu liseleri için ek 58 bin boş kontenjan olduğunu duyurmuştu. İlk nakil yerleştirmesinde ise boş kontenjanlar açıklanmadı. Ama bakanlık verilerine göre yerel yerleştirmede 105 bin 67'si sınavsız okullara yerleşti ya da okullar arasında yer değiştirdi. Sınavla öğrenci alan okullara yerleşen öğrenci sayısı da 7 bin 627 oldu.

LGS: İLK NAKİLDE LİSELERİN PUANLARI YÜKSELDİ

İkinci nakil uygulaması başladı ve 17 Ağustos’a kadar başvurular sürecek. Ama sınavla öğrenci alan okullarda ilk açıklamada boş kontenjan yok. İlk nakil uygulaması başladığında okulların puanlarının yükselebileceğini yorumunu yapmıştık. Baktığımızda çok az okulda puanın aynı kaldığını ve değişmediğini görüyoruz. Daha çok puanlar yükselme eğiliminde. Bazı okullarda 25 puana varan yükselmeler var. 3-4 puanlık bir yükselme olan okullar da var, puanı değişmeyenler de. Ancak bunların sayısı sınırlı.

 

MESLEK LİSELERİNDE PUANLAR DÜŞTÜ: 122 PUANLA ÖĞRENCİ ALDI

 

Sınavla öğrenci alan mesleki ve teknik liselerde ise puanların düştüğünü görüyoruz. 45 puan, hatta 110 puan düşen okullar var. Bazı okullarda ise kontenjanların dolduğu dikkat çekiyor. Bu da ailelerin çocuklarının açıkta kalmasından endişelendiği bu yüzden de mesleki ve teknik liseleri de tercih listelerine aldığı görülüyor. İstanbul’da122 puanla öğrenci alan liseler oldu.  

 

İMAM HATİPLER LİSELERİNDE YÜKSELDİ

Proje uygulayan yani fen ve sosyal bilimler projelerine sahip sınavla öğrenci alan imam hatip liselerine bakıldığında ise bu okullarda da puanlarda bir yükselme gözleniyor. Puanları 30-50 arasında puanı artan okullar var. Bu okullarda boş kontenjan da yok.

İzmir ve Ankara gibi illerde dahil Türkiye genelinde de benzer tablo söz konusu.

13-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş