Arama sonuçları

LGS kalkıyor mu, değişiyor mu?

LGS kalkıyor mu, değişiyor mu?

LGS kalkıyor mu, değişiyor mu?  Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ilk basın toplantısında merakla beklenen LGS ile ilgili açıklama da yaptı. Öğrenci ve velilere seslenerek, “Hiçbir velimiz, hiçbir öğrencimiz sürprizle karşılaşmayacak. Oyunun ortasında kural değişmeyecek” dedi.

LGS KALKIYOR MU, DEĞİŞİYOR MU?

Velilerin aklındaki en önemli soru “LGS kalkacak mı?” işte bunun yanıtı merak ediliyordu. Çünkü eğitimcilerin kendilerini ziyareti sırasında da LGS ile ilgili “Böyle bir sistem olmaz” eleştirisi gündeme gelmişti. Özellikle de LGS yerleştirmeleriyle ilgili “açıkta kalacak” öğrencilerin sorunlarını çözmek için bir komisyon oluşturduğu da dile getirilmişti.

ELEŞTİRDİĞİ SİSTEMİ İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Peki Selçuk, hem sınav sistemi olarak hem de yerleştirme modelini olarak eleştirdiği LGS ile ilgili aslında ne dedi?

Sınavın yöntemsel ağırlığı ile ilgilenmediğini, sınavın çocuğun hayatını nasıl etkilediğine, aileyi nasıl huzursuz ettiğine baktığını dile getiren Selçuk, Liseye geçiş sistemine ilişkin de şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl sınavın çocukları huzursuz eden bölümleriyle ilgili önlem alacağız. Çok daha dingin bir sınav dönemi geçecek. Bütün mesele, sınavın baskısı konusunda Türkiye'de oluşan örgütlü yapıyı kırmak.  Fakat siz derseniz ki bundan sonraki sistem bu sene başlıyor mu? Böyle bir şey mümkün değil.

BİRKAÇ AY ÖNCE ÇIKAN BİR KILAVUZ VAR

Birkaç ay önce bunlar kurulmuş bir kılavuz çıkarılmış ve biz buna şu anda  uymak durumundayız. Benim tercih ettiğim bir şey mi? Çok net olarak hayır. Ama bu 'ne yapalım önceki dönemde yapmışlar' demek değil. Burada bir devamlılık esas ve biz bunu göğüsleriz ve ne gerekiyorsa yaparız. Zaten şu sıra çalışıyoruz, çıkabilecek olası sorunların mümkün olduğunca azaltılması konusunda çok ciddi tedbirlerimiz var. Bunu zaten yapacağız ama bir sonraki seneye bu çocukların bu sınavdan çok daha az zarar görmeleri ve çok daha yumuşak bir geçişle ama birkaç sene içerisinde de bu sınavın ağırlığının hafiflediği bir dönemi göreceğiz."

30 TEMMUZ'DA YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANACAK

Bu konuşmalardan şunu anlıyoruz, bu sene 2004 doğumlu çocuklar ve aileleri LGS sisteminden kurtulamayacak. Sınavı da tercihleri de yapılan bu sistemde 30 Temmuz’da yerleştirme sonuçları açıklanacak.

İşte Bakan Selçuk ve ekibi bu yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra açıkta kalan ve istemedikleri okullara da zorunlu tercih yaptıkları için yerleşecek öğrencilerin sorunlarının çözümü için formül bulmak zorunda. Bakan Selçuk da bu formülü bulacaklarını dile getiriyor.

Bu çözümü ve formülü de hep birlikte yaşayarak, göreceğiz.

 

20-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş