Arama sonuçları

LGS nakil uygulamasında 3’üncü tur başlıyor

LGS nakil uygulamasında 3’üncü tur başlıyor

LGS nakil uygulamasında 3’üncü tur başlıyor. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen nakil uygulamasının üçüncüsü başlıyor. 3’üncü nakil tercihleri 31 Ağustos’ta son bulacak. Nakil uygulaması 4 kez yapılacak.

LGS NAKİL UYGULAMASINDA 3’ÜNCÜ TUR BAŞLIYOR

Geçtiğimiz 30 Temmuz’da açıklanan LGS yerleştirmelerinde yaklaşık 91 bin öğrenci açıkta kalmış ve yerel yerleştirme kriterleri tartışmaya açılmıştı. İlk nakil uygulamasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni kılavuz çıkararak, okulda bulunuşluk başta olmak üzere tartışılan kriterleri değiştirmişti.

İlk nakil uygulamasının ardından açıkta kalan öğrenci sayısı 91 binden 46 bine düştü. İkinci nakil uygulamasında ise açıkta kalan öğrencilerin 30 bini liselere yerleşti. Açıkta kalan öğrenci sayısı ise 15 bin 574'e düştü.

ANADOLU LİSELERİNDE İKİLİ EĞİTİM

Bu arada ilk nakil döneminde yerel yerleştirmeyle öğrenci alan Anadolu liseleri için 58 bin ek kontenjan veren MEB, bir daha ek kontenjan verilmeyeceğini duyurdu. Ancak talebin fazla olduğu bölgelerdeki Anadolu liselerinde de ikili eğitime geçildi. Aileler ise çocuklarının açıkta kalmasını da istemedikleri okul türlerine zorunlu gönderilmelerini de istemediklerini söyleyerek, şöyle diyor:

VELİLER BAKAN SELÇUK’TAN NE İSTİYOR?

“En başta yanlış kurgulanan bu sistem yüzünden çocuklarımız ya açıkta kaldı ya da istemedikleri halde zorunlu okul tercih ettirilmesi yüzünden meslek ve imam hatip liselerine yerleşti. Bizler çocuklarımızın istemedikleri okul türünde okumaları yerine ikili eğitime razıyız. Anadolu liselerinde kontenjan artırmıyorlarsa o zaman ikili eğitime geçilsin. Bu sistem en başta okulda bulunuşluk kuralı yüzünden bizleri mağdur etti.

Bunun bakanlık da farkında. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da açıklamalarında buna dikkat çekiyor. Selçuk LGS yerleştirme kılavuzunun ‘nasıl yerleştirme yapılmasın’ diye hazırlandığını açıkladı. Bu durumda bizlerin talepleri dikkate alınmalı. Bu yıl çocuklarımız da biz de çok sıkıntı çektik. Okulların açılmasına sayılı günler kaldı ama bir türlü yerleştirme sistemi yapılamıyor.”

4 KEZ NAKİL UYGULAMASI YAPILACAK

Bu arada 31 Temmuz’a kadar nakil tercihleri yapılacak. Sonuçlar ise 3 Eylül’de açıklanacak. Aynı gün okullardaki boş kontenjanlar açıklanacak ve son nakil tercihleri başlayacak. 3-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak 4’üncü nakil uygulamasının sonuçları ise 8 Eylül’de açıklanacak. Okullar ise 17 Eylül’de açılacak.

 

27-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş