Arama sonuçları

LGS: Okulların son taban puanlar açıklandı

LGS: Okulların son taban puanlar açıklandı

LGS son taban puanlar açıklandı. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi nakil uygulaması artık son buldu. 4 kez yapılan nakil uygulamasının sonuncusu yerleştirme sonuçları da geçtiğimiz 8 Eylül’de açıklandı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) her yerleştirme döneminde yaptığının aksine okulların taban puanlarını açıklamadı.

Veliler ise bakanlığın taban puanları açıklamamasına tepki gösterdi. Çünkü okullara en son yerleşen öğrencinin puanı yani bir okulun taban puanı yalnızca bu yılın velileri için bir veri değil.

LGS SON TABAN PUANLAR AÇIKLANDI

Aynı zamanda gelecek yıl yapılacak LGS’ye girecek öğrenciler için de önemli. Onlar da istedikleri okulların taban ve tavan puanlarını bu şekilde görebilecek ve hangi puandan öğrenci aldıklarını da bilmiş olacak.

Ayrıca taban puanların açıklanmaması oluşan soru işaretlerinin giderilmesi açısından da önemli.

Sonunda MEB, bu eleştirileri dikkate alarak LGS puanıyla yani sınavla öğrenci alan liselerin puanlarını açıkladı.

AÇIKTA KALAN ÖĞRENCİ SAYISI BİLİNMİYOR

Ancak LGS son nakil uygulamasının ardından açıkta kalan öğrenci sayısı bilinmiyor. 3’ün yerleştirmenin ardından yaklaşık 9 bin öğrenci açıkta kalmıştı.

LGS NAKİL KOMİSYONLARI BAŞLADI

Bu arada LGS yerleştirmelerinde artık merkezi yerleştirme yok. İl ve ilçelerde kurulan nakil komisyonları ile yerleştirme yapılacak. Bu komisyonlara yalnızca yerleşemeyen öğrenciler başvuracak. Yani LGS puanıyla sınavla öğrenci alan ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okula yerleşemeyen açıkta kalan öğrenciler nakil komisyonlarına başvuracak. Bu komisyonlara başvurmak için son tarih 14 Eylül. Yerleştirme sonuçları 16 Eylül’de açıklanacak.

 

MESLEK VE İMAM HATİPLER BOŞ

İl ve ilçe nakil komisyonlarına giden velilerden gelen mesajlar ise boş kontenjanların yalnızca meslek ve imam hatip liselerinde olduğunu gösteriyor. Veliler, “Bu iki okul türünden birini seçmezsek çocuklarımız açık liseye mi gidecek? Hani kimse istemediği okula yerleşmeyecekti. Hepimizin özel okulu ödeyecek gücü yok” diyor.

Bir veli ise, “Bugün sadece meslek lisesini istersem tercih edebileceğimi yoksa çocuğumun açık liseye gideceğimi öğrendim. Tüm koşullarımızı zorlayarak, özel okula yollamaya karar verdik” diyor.

10-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş