Arama sonuçları

LGS: Özel ve devlette takvim çakıştı

LGS: Özel ve devlette takvim çakıştı

LGS: Özel ve devlette takvim çakıştı. Milli Eğitim Bakanlığı LGS için tercih takvimini açıkladı. Aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okullarda da taslak takvim hazır ve onay için bakanlığa gitti. Ancak bu yıl özel ve devlette ‘takvimler’ çakışacak.

LGS: ÖZEL VE DEVLETTE TAKVİM ÇAKIŞTI

Gelin önce devlette tercih takvimine bakalım: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS tercihlerinin 2-13 Temmuz tarihleri arasında alınacağını duyurdu. Bu süre içerisinde tercihlerinizi e-okul üzerinden yapacaksınız.

3 BÖLÜMLÜ TERCİH EKRANI AÇILACAK

3 bölümden oluşacak bir tercih ekranı açılacak. Bu ekranda

LGS puanıyla yerleştirme yapacak sınavla öğrenci alan liseleri

Adrese dayalı öğrenci alacak liseleri

Pansiyonlu okulları tercih edeceksiniz.

 

ADRESE DAYALI YERLEŞTİRME  NASIL OLACAK?

Adrese göre yerleştirme sisteminde tercihler okulların kontenjanları ve öğrencinin evine yakın liseler dikkate alınarak, belirlenecek Ortaöğretim Kayıt Alanı’na göre yapılacak.

Yerel yerleştirme olarak nitelendirilen adrese göre yerleştirmede velilere adresleri dikkate alınarak Anadolu, meslek ve imam hatip liseleri tercih olarak sunulacak. Daha önceki açıklamalarda 5 tane okul seçmede zorunlu olacağınız açıklanmıştı. Şu anda belli değil. Bunu 26 Haziran’da tercih kılavuzunda göreceğiz.

 

DEVAMSIZLIK ETKİLİ OLACAK

 

Adrese dayalı bu yerleştirmede okullara devam-devamsızlık etkili olacak. Sadece öğrencilerin yüzde 10’u sınavla yerleşecek, yüzde 90 yani 1 milyon öğrenci yerel yani adrese göre liseye yerleştirilecek.

 

BURSA’DA PİLOT ÇALIŞMA YAPILIYOR

 

Bu arada MEB, adrese dayalı kayıt ile tercih sistemini test etmek üzere Bursa’yı pilot il olarak belirlendi. Öğretmenler eğitime alındı. Bursa’daki öğrenciler eğitim bölgelerindeki okulları bu akşama kadar tercih edecek. MEB de sistemin aksaklıklarını bu pilot uygulamayla görecek.

 

ÖZEL OKULLAR TABAN PUANLARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

 

Aralarında yabancı özel liselerin de olduğu LGS puanıyla öğrenci alacak özel okullar taban puanlarını LGS puanlarının açıklanacağı gün olan 26 Haziran’da açıklayacak.

Hemen ön kayıt süreci başlayacak.

Ön kayıtlar 1 Temmuz’a dek sürecek, 2 Temmuz’dan itibaren de okullara kesin kayıtlar yapılacak.

MEB KESİN TARİHİ VERECEK

 

MEB, özel okullarda kayıt işleminin 6 Temmuz’da bitirilmesini istiyor ancak okulların talebi 11 Temmuz’a kadar sürdürmek. Ama ne yanıt verilecek belli değil.

ÇİFT KAYIT SORUNU NASIL  ÇÖZÜLECEK?

Ancak bu süre içinde hem devlet tercihlerinin yapılması hem de özel okullarda kayıtların gerçekleştirilmesi akla “çift kayıt olur mu?” sorusunu getiriyor.

Çünkü özel okula kesin kayıt yaptıran devlet tercihi yapamayacak. MEB, bunun çözümünü de şöyle buldu. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenci e-okulda görülecek. Bu öğrenci tercih listesi hazırladıysa tercihi yok sayılacak.

 

 

08-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş