Arama sonuçları

LGS puan hesaplamasına ‘okul notu’ mu geliyor?

LGS puan hesaplamasına ‘okul notu’ mu geliyor?

LGS puan hesaplamasına ‘okul notu’ mu geliyor? Sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme için kullanılan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yerleştirme puanının hesaplanmasında okul notları etkili olmuyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayımladığı LGS raporu akla “2019 LGS yerleştirme puanı hesaplamasında okul notu etkili mi olacak?” sorusunu getiriyor.

LGS PUAN HESAPLAMASINA 'OKUL NOTU' Mİ GELİYOR?

Neden bu soruyu sorduğumuza gelince; yanıtı MEB simülasyonu oluyor.  "2018 Liselere Geçiş Sistemi-Merkezi Yerleştirme ile Yerleşen Öğrencilerin Performansı” adını taşıyan raporda yer alan verilerden biri de Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yerleştirme puanına eklenseydi sonuç ne olurdu?

 

ÜNİVERSİTE SINAVINDAKİ GİBİ 0.12 KATSAYI İSTENİYOR

İşte MEB, bunun çalışmasını yapıyor. Buna göre 6, 7 ve 8’inci sınıf notlarının toplamından oluşan OBP, tıpkı üniversite sınavında olduğu gibi 0.12 ile çarpılıyor. Kullanıldığı takdirde de sıralamanın “bozulmayacağı” görüşü dile getiriliyor. İkisi arasında benzerlik yüzde 95.50 ile yüzde 98.22 görüldüğü belirtilen raporda, “İlk 1.000’e giren öğrencilerin 982’si, OBP eklenmiş merkezi sınav puanı kullanılarak yapılan sıralamada da ilk 1.000 öğrenci arasında bulunuyor.”

 

DEĞİŞİM GÖRÜLMÜYOR

Ayrıca yapılan simülasyon çalışmasında OBP eklenmesi halinde öğrencilerin merkezi sınav puanına ilişkin başarı sıralamalarında büyük bir değişim görülmediği, mevcut başarı sıralamaları ile yüzde 95’in üzerinde benzerlik olduğu belirlenmiştir.

OKUL NOTU DA EKLENSİN

Bu nedenlerle öğrencilerin ortaokulda edindikleri becerilerin göstergesi ve aynı zamanda çok sayıda gözlem ve ölçmenin genel bir ortalaması olan OBP’nin sınav puanına dâhil edilmesi önerilmektedir. Öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıftaki notları dikkate alınarak hesaplanan ve 0-100 aralığında değişen OBP’nin, 100-500 puan aralığına ölçeklendirilerek ve 0.12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanına eklenmesi öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıflarda gösterdikleri akademik performanslarının sınav sonucuna etki etmesini sağlayacak ve geçiş sistemleri arasında bütünlük oluşturacaktır. Merkezi yerleştirmede kullanılmasının yanında OBP’nin, yerel yerleştirmede de önceliklendirilmesi önerilmektedir.

MEB HORMONLU NOTLARI UNUTTU MU?

MEB raporuna göre OBP'li ve OBP'siz yerleştirme puanı kıyaslamasında sonuçlar aynı çıkıyor. Yani bakanlık "hormonlu not yok" diyor. Ancak LGS puanına okul notunun etkili olmayacağı zaten belliydi. Ama okul notunun etkili olduğu TEOG yerleştirme puanlarında sonuç tam tersi. Öğrenciler okul notları eklendikten sonra binlerce sıra geriye düşüyordu. "Hormonlu notlar" yüzünden öğrenciler mağdur oluyordu. MEB, bu konuyla ilgili soruşturma yapmış, hormonlu notlar saptanmış ve ceza kesilmişti.

Hatta 2017 MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ne bile hormonlu notlar düzenlemesi getirilmişti. Bu değişikliğe göre hormonlu not veren okul iki kez para cezasına, ardından da kapatma cezasına uğrayacak.

Anlaşılan MEB, bu gerçeği unutmuş.

17-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş