Arama sonuçları

LGS soruları: Öğretmene bile süre yetmedi

LGS soruları: Öğretmene bile süre yetmedi

LGS soruları: Öğretmene bile süre yetmedi. Liseye Geçiş Sınavı'nda (LGS) en büyük tartışma fen ve matematik sorularının çok zor ve işlemli olması nedeniyle verilen sürenin yetersizliği oldu. Bu soruları çözmek için verilen süre yeterli miydi? Bu sorunun yanıtını Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberi veriyor.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu bu soruları çözemedikleri ve zamanı yetiştiremedikleri için gözyaşlarına boğuldu. 

Eğitimciler bugüne kadar yapılmış sınavlar arasında en zor soruların toplam 40 matematik ve fen sorusundan oluşan sayısal bölümde olduğunu, öğrencilerin bu soruları çözmeleri için tanınan 60 dakikalık süre ve soru başına düşen 1.5 dakikada yetiştirmelerinin olanaksız olduğunu dile getirdi.

LGS SORULARI: ÖĞRETMENE BİLE SÜRE YETMEDİ


Peki sorular gerçekten verilen zaman süresi içinde çözülebilir miydi? 

Yanıtı yine soruları Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) çözen MEB branş öğretmenleri veriyor. 

 

ÖĞRETMENLER KAÇ DAKİKADA ÇÖZDÜ?

Ama bakın ne kadar sürede çözüyorlar?

Sınavda 20'şer soruluk matematik ve fen sorularından oluşan sayısal bölüm için öğrencilere 60 dakika süre verildi. Yani öğrencilerin her soru için de süreleri 1.5 dakika olacaktı. 

EBA'da 20 matematik sorusu üstelik bu sorular alanı olduğu için düşünmeden işlem yapabilen matematik öğretmeni tarafından 38.5 dakikada çözüldü. Öğretmenin soru başına harcadığı süre tam 1.925 dakika oldu. Daha bu süre içinde sorunun cevap kağıdına geçirilerek, kodlanması yok. Bu da eklendiğinde öğretmenin soru başına harcadığı süre 2 dakikayı bulur.

Fen öğretmeni ise EBA'da bu soruları 25.17 dakikada çözdü. Soru başına 1.25 dakika harcadı. Bu süre içinde yine kodlama yok. 

 

40 sorudan oluşan sayısal test için öğrencilere 60 dakika süre verilirken, öğretmenler bu sorular için toplam 63.67 dakika harcadı. Soru başına öğretmen için süre 1.59 dakika oldu. Henüz cevapların cevap kağıdına kodlamasının da bu süre içinde olmadığını da unutmamak gerekiyor. 

YÜKSEK PERFORMANS BEKLENDİÖğrencilere düşünmeleri, işlemleri gerçekleştirmeleri, sonra kontrol edip, cevap kağıdındaki yuvarlağa taşırmayacak şekilde dikkatlice işaretlemeleri için 60 dakikalık süre verilirken, öğretmen cevap kağıdına işaretleme bile yapmadan sadece soruları çözmek için toplam 63.67 dakika harcadı. 

Şimdi akıllarda aynı soru; Öğretmenler bile istenen süre içinde soruları çözemezsen, 14 yaşındaki çocuklar bir de üzerlerinde sınav stresi, heyecanı varken öğretmenden daha iyi bir performansı nasıl gösterebilir?

08-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş