Arama sonuçları

LGS soruları yazılmaya başlandı

LGS soruları yazılmaya başlandı

LGS soruları yazılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy, 2023 Eğitim Vizyonu'nda, hedeflenen ölçme değerlendirmedeki soru yaklaşımını şu sözlerle açıkladı: "Şu şekilde olacak. Akıl yürütme, eleştirel düşünme, yorumlama, tahmin etme ve benzeri zihinsel becerilerin sınanması öne çıkacak. Bilgi depolamak, formül ezberlemek gibi işlemlere ihtiyacın kalmadığı bir yaklaşım sergilenecektir."

MEB tarafından düzenlenen "2023 Eğitim Vizyonu Çerçevesinde Beceri Temelli Çoktan Seçmeli Örnek Soru Yazım Çalıştayı" Bolu'da başladı. Çalıştay 5 gün sürecek. 

LGS SORULARI YAZILMAYA BAŞLANDI

Şensoy, 2023 Eğitim Vizyonu'nda konulan birinci hedefin, eğitim kalitesinin artırılması için ölçme ve değerlendirme yöntemlerin etkinleştirilmesi olduğunu anlattı. Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"2023 Eğitim Vizyonu'nda, hedeflenen ölçme değerlendirmedeki soru yaklaşımı şu şekilde olacak. Akıl yürütme, eleştirel düşünme, yorumlama, tahmin etme ve benzeri zihinsel becerilerin sınanması öne çıkacaktır. Bilgi depolamak, formül ezberlemek gibi işlemlere ihtiyacın kalmadığı bir yaklaşım sergilenecektir.

ÖRNEK SORULAR BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRIYOR

Sınav öncesinde her ay paylaşılacak örnek sorularla belirsizlik ortadan kaldırılacak ve öğrencilerin deneyimi artırılacaktır. 2023 Eğitim Vizyonu'nda belirtilen bu hedef doğrultusunda, ekim ve kasım aylarında yayımlanan örnek soruları, Bakanlık merkez teşkilatındaki alan uzmanı öğretmenlerimizin üstün gayretleriyle ve akademisyenlerin desteğiyle hazırladık." 

BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Sadri Şensoy, 2023 Eğitim Vizyonu ile büyük bir dönüşümü gerçekleştireceklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu dönüşümü biz olarak değil, hepimiz olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Yıllar sonra şu sözleri söyleyebileceksiniz; 'Bizler de 2023 Eğitim Vizyonu ile başlayan eğitim sisteminin dönüştüğü yıllarda görev aldık, bizler de katkı verdik. Bizim hazırladığımız, bizim denetlediğimiz sorular da bu aşamada kullanıldı'. Bence bunu söyleyebilmek, çok gurur verici bir şey. İnanın, bu aşamada çok önemli bir sorumluluğunuz var. Sahada bu değişimi uygulayacak olan sizlersiniz. Sizler bu değişime sahip çıkmazsanız başarılı olamayız." diye konuştu. 

Şensoy, ilki Bolu'da gerçekleştirilen çalıştayın düzenlenmeye devam edileceğini sözlerine ekledi.

Çalıştaya, MEB Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanı Bayram Taran, İl Milli Eğitim Müdürü Vekili İbrahim Kunuk ve öğretmenler katıldı.

10-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş