Arama sonuçları

LGS ve YKS’ye girecek öğrenciler için eğitim yüz yüze olmalı

LGS ve YKS’ye girecek öğrenciler için eğitim yüz yüze olmalı

LGS ve YKS’ye girecek öğrenciler için eğitim yüz yüze olmalı. Milli Gazete'den Ahmet Akçay'ın haberine göre, ÖZDER Genel Başkanı Ahmet Akça, sınav gruplarının eğitimlerine devam etmesi gerektiğini söyledi. Akça, sınav müfredat ile ilgili seyreltme çabasını da “Çünkü oyun başlamışken oyun içinde kural değişikliği gibi bir durum ile karış karşıyayız” diye yorumladı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında yıl sonuna kadar ara verilen yüz yüze eğitimin sınav gruplarında endişe ve kaygıya sebebiyet veriyor.

LGS VE YKS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN EĞİTİM YÜZ YÜZE OLMALI

LGS ve YKS'ye girecek öğrencilerin daha önce Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) kapsamındaki eğitimleri sezon başında başlamıştı. Son karar ile sınav gruplarının da yüz yüze eğitime ara vermesi öğrenciler üzerindeki sınav kaygısını giderek artırıyor.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI ŞAŞIRTTI

Sınav grubunda yer alan öğrenciler bu endişeyi yaşarken, bakanlığın bu sefer de sınav müfredatlarına yönelik ‘seyreltme yapabiliriz’ şeklindeki açıklaması ise öğrencilerin motivasyonu açısından endişe verici olarak yorumlandı.

ACİLEN SINAV GRUPLARI EĞİTİME ALINMALI

Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça, yaşananlara tepki göstererek sınav gruplarında yüz yüze eğitimin devam etmesi çağrısında bulundu. Akça, şöyle dedi:

“Gençlerimizin sağlığı her şeyin üzerinde ancak eğitim de ihmal edilemez bir gerçek. Özellikle bu yıl LGS VE YKS’ye girecek gençlere mutlaka DYK kapsamında da olsa yüz yüze eğitim ortamı sağlanmalıdır. Öğrenciler sınav sisteminde bir değişim istemiyorlar. Anaokullarındaki bu uygulama acilen 8 ve 12’nci sınıflara da yaygınlaştırılmalı.”

SEYRELTME ÇABASI ÖĞRENCİYİ BEKLENTİYE SOKACAK

Akça, Eylül ayında Bakan Ziya Selçuk’un sınavların bütün müfredatı kapsayacağına ilişkin açıklamasını da hatırlatarak, şunları söyledi:

“Eylül ayında sayın bakan yaptığı açıklamada, sınavın bütün müfredatı kapsayacak şekilde olacağını söylemişti. Şimdi özellikle üniversite giriş sınavında seyreltilmeye gitmek öğrencileri beklentiye sokmak demektir. Bu ise sıkıntılara sebebiyet verecek.

MOTİVASYON SIKINTISINA SEBEP OLACAK

Sınav grubunda bulunan öğrencilerin motivasyonu ile oynanmaması gerek. Çünkü bu çocuklar sınav sürecinde ciddi bir motivasyon ile hazırlanıyorlar. Küçük bir değişiklik büyük sıkıntılara yol açıyor. 8 ve 12’ler yüz yüze eğitime devam etmeli.

OYUN İÇİNDE KURAL DEĞİŞTİRİLMEMELİ

MEB, hem LGS hem de YKS’de müfredatı daraltıyor. Bu çok büyük tehlike. Öğrenciler asla bunu istemiyorlar. Bütün çocuklar yüz yüze eşit şartlarda sınavlara hazırlanıyorlar. Sınav içeriğine yapılacak bir müdahale doğru olmayacak. Çocuklar açısından ciddi bir motivasyon bozukluğuna yol açacak. Çünkü oyun başlamışken oyun içinde kural değişikliği gibi bir durum ile karşı karşıya kalacaklar.”

26-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş