Arama sonuçları

LGS velileri Bakan Selçuk’tan hangi mesajı bekliyor?

LGS velileri Bakan Selçuk’tan hangi mesajı bekliyor?

LGS velileri Bakan Selçuk'tan hangi mesajı bekliyor? Bu yıl 8’inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci ve velisi LGS’den çektiği kadar hiçbir şeyden çekmedi. Okullar açılmadan önce TEOG’un kaldırılacağı duyuruldu, ardından da sınav kaldırıldı. Ama 1.5 ay boyunca yerine gelen sistem belli olmadı. Sonra bir sınav geleceği açıklandı. O sınavda da sürekli soru sayıları, sınav kuralları değişti.

LGS VELİLERİ BAKAN SELÇUK'TAN HANGİ MESAJI BEKLİYOR?

Sonunda 1 milyon öğrenciyi “ağlatan” bir sınav yapıldı. Çocuklar gözyaşları içinde sınavdan çıktı. Ardından LGS kılavuzu yayımlandı. Kılavuzdaki yerleştirme kriterlerinin işlemeyeceği, böyle bir yerleştirme sisteminin sadece sorun getireceği söylendi. Ama Milli Eğitim Bakanlığı ancak eleştirenleri “kötü niyetli” olmakla suçladı, sorunları görmezden geldi.

Ne oldu peki?

YERLEŞTİRME SONUÇLARI SORUNLARI GÖSTERDİ

Tercihler yapıldı ve LGS sonuçları açıklandığında bu sistemin tüm sorunları da ortaya çıktı. 91 bin öğrenci açıkta kalırken, tartışılan o kriterler yüzünden on binlerce öğrenci mağdur edildi. Taşınan, tayin olan, adı değişen, ikili eğitime geçen, öğrenciler okulda bulunuşluk kriterine takıldı.

GÖREVDEN ALMALAR, SORUŞTURMALAR

Tüm bunlar MEB’de biri eski Müsteşar yardımcısı, 2'si genel müdür olmak üzere önce 3 ismin görevden alınmasına neden oldu. Sonra bunlara 2 isim daha eklendi. Biri soruları hazırlayan dairenin başkanı diğeri de ölçme değerlendirme genel müdürlüğünden koordinatör.

LGS yerleştirmelerinden sorumlu olarak bu isimlerin görevden alınması, soruşturma açılması hatta hapis cezasının olacağının gündeme gelmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi içindeki hesaplaşması.

MAĞDURİYETLERİNİ GİDERMİYOR

Bu görevden almalar LGS öğrencilerinin ve velilerinin mağduriyetini gidermiyor. Üstelik “değiştirilen algoritma” yüzünden 700 binden fazla öğrencinin hatalı yerleştirildiği, Anadolu lisesine gidecek öğrencilerin meslek liselerine gönderilmesi iddiaları hem veli, hem öğrenci hem de kamuoyunda bu sistemle ilgili kuşkulara ve güvensizliklere neden oluyor.

NAKİLLER İÇİN YENİ KILAVUZ ÇIKTI

6 Ağustos’ta başlayacak LGS nakilleri öncesinde nakil kılavuzu çıkarılarak, başta okulda bulunuşluk gibi sadece mağduriyete neden olan bir kriterin değiştirilmesi ve okul türü dayatmasından vazgeçilmesi önemli.

Ancak velilerin aklında şu soru duruyor: Çocuğumun yerleştirmesinde bir hata mı var?

OYUN ORTASINDA KURAL DEĞİŞMEZ Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ilk basın toplantısında LGS mağduriyetlerinden söz eden gazetecilere, “Ortada çıkmış kılavuz var, oyun ortasında kural değişmez?” diyordu. Sonunda “oyunun kurallarının tartışmalı ve hatalı” olduğu görüldü.

Bu yüzden görevden almalar, soruşturmaların başlatılması talimatını verdi. Kaybolan güvenin hiç olmazsa nakiller döneminde yeniden oluşturulması için yeni kurallar içeren kılavuz çıkardı.

HİÇ VELİLERİN KARŞISINA ÇIKMADI

Ancak bugüne kadar LGS velilerinin karşısına hiç çıkmadı. Kabul, bu hatalar eski yönetimden kaynaklanıyor, bu sistemi getiren kendisi ve ekibi değil, yerleştirme kriterlerini de Selçuk koymadı.  Ancak devlette süreklilik esastır. Hataların tüm sorumluluğu eski yönetime ait olsa da Selçuk şu anda Milli Eğitim Bakanı. Bu sorunları çözmek de sorumluluğunda.

Bu görevden almalar, kural değişiklikleri hataları düzeltme çabası. Eski yönetim "Hata yok, siz kriterleri bilmiyorsunuz" deyip, geçerdi. Selçuk ise bunu yapmıyor, düzeltmeye çalışıyor. Kendisi şu anda bakan olmasaydı, biz gazetecilerin görüş aldığı ve sistemin aksaklıklarını anlatan eğitimcilerden biri olacaktı.

Ama artık Milli Eğitim Bakanı olarak kamuoyunun önüne çıkma ve “Evet, bu sistem hatalar ve mağduriyete yol açtı. Ama tüm bu görevden almalar, soruşturmalar bunun için yapıldı. Bu mağduriyetleri düzeltmek için çalışıyorum, bana güvenin” sözlerini söyleme zamanı gelmedi mi?

LGS velileri işte Bakan Selçuk'tan bu sözleri duymayı bekliyor.

 

 

 

05-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş