Arama sonuçları

Lise ve üniversite mezunlarına GSS stresi yok

Lise ve üniversite mezunlarına GSS stresi yok

Son 4 yıldır lise ve dengi okullar ile üniversitelerden mezun olan yaklaşık yarım milyon genç Genel Sağlık Sigortası (GSS) Testi stresi yaşıyordu. Bu yıl ise mezunlar bu stresi yaşamaktan kurtuldu. 

2016 yılı başında TBMM'de kabul edilen yasa 4 yıl sonra gençlerin GSS stresi yaşamasına son verdi. Değişikliğe göre GSS testi yaptırma ve prim ödeme zorunluluğu konusunda gençlere mezun olduktan sonra 2 yıllık bir süre tanındı. Gençler lise ya da üniversiteden mezun olduklarında 2 yıl boyunca gelir testi yaptırmak zorunda değiller ve prim ödemeyecekler. Ancak teste girmese ve prim ödemeseler bile sağlık hizmetinden yararlanabilecekler.

YAŞ SINIRINA DİKKAT 
Ancak yaş sınırına dikkat. Lise ve dengi okuldan mezun olanlar için bu sınır 20 yaş, yükseköğrenim kurumlarından mezun olanlar için ise 25 yaş. 24 yaşında üniversiteden mezun olan genç, bu muafiyetten yalnızca bir yıl yararlanacak, 25 yaşında mezun olan ise yine GSS testi yaptırmak ve prim ödemek zorunda kalacak. 

NE KADAR PRİM ÖDENİYOR?
Bu yasadan önce lise ya da üniversiteden mezun olanlar hemen GSS testi yaptırmak ve prim ödemek zorundaydı. Bu prim tutarı da 65.52 TL ile 395.28 TL arasında değişiyordu. 

Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Tezel, üniversite öğrencilerinin 25 yaşını doldurana dek GSS testine girmek ve prim ödemek zorunda olmadıklarını söyleyerek, "Ancak 25 yaşını bitirdikleri anda öğrenci olsalar da prim ödemek zorundalar. Master ya da doktora zaten öğrencilikten sayılmıyor" diyor. 

07-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş