Arama sonuçları

Liseden mezun olamayanlar ne yapacak?

Liseden mezun olamayanlar ne yapacak?

2016-ÖSYS sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleştiniz ancak liseden henüz mezun olamadınız. Peki kayıt hakkınız var mı? Ortaöğretim programlarına yerleşemeyenler yükseköğretim programlarına nasıl yerleşecekler?

Üniversitelere kayıtlar 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Belirtilen süre içinde başvurmayanlar ise kayıt haklarını kaybedecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak. 

LİSEDEN MEZUN OLMAYANLAR DİKKAT 
Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları gerçekleştirilecek.  Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup, belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak. 

KAYIT İÇİN GEREKEN BELGELER NEDİR?
-Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi 
-Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasından veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır)
-12 adet 4.5 x6 cm boyutunda fotoğraf
-Katkı payının- öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge
-Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri 

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen öğrencilerin askerlik durumları üniversiteler tarafından görülebiliyor. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yurt-Kur’a başvurmaları gerekİyor. 

 

16-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin